VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Před patnácti lety zaplavily Třebíčsko povodně

Třebíčsko – Před 15 lety přišla velká voda. Povodně v roce 2002 zasáhly postupně celou Českou republiku. Nejvíce zaplavené byly zpočátku České Budějovice a Plzeň, později zasáhly povodně Prahu a dorazily i na Třebíčsko.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Povodně v roce 2002 na Třebíčsku. Rozvodněná řeka Jihlava.Foto: Deník / redakce redakce

Celkem záplavy poničily 505 obcí a měst v jednatřiceti okresech. Potopa zasáhla Česko ve dvou vlnách. První zasáhla Vysočinu začátkem srpna a nejvíce poškodila obec Menhartice, která se s velkou vodou potýkala nadvakrát, kvůli dvěma rozvodněným potokům.

První přívalové deště dorazily 8. srpna 2002 a postihly obyvatele Moravských Budějovic. Nejvíce poškození byli ti, kteří bydleli v okrajových částech směrem na Jemnici. Jedním z nich byl i Emil Jelínek, kterému s odklízením pomáhali hasiči. Kromě vyplavené zahrady tehdy vlivem vlhka popraskaly i stěny v domě pana Jelínka.

Jen o den později již hlásili zemědělci, že se kvůli dešťům v minulých dnech zastavují sklizně. Obilí velkým počtem srážek ztratilo na kvalitě.

Desátého srpna řádila v obci Radošov na Třebíčsku další noční bouře. Když se místní zemědělci František Kourek a Emil Caha vydali zjistit následky po bouři, naskytl se jim nevídaný pohled. Na kukuřičném poli ležela kukuřice zlomená ve výšce 20 centimetrů proti svahu. Zjistili, že takových pásů se v poli nachází daleko víc.

S následky bouřek se ve stejný den stále vyrovnávali v obci Menhartice. Zemědělcům tam zůstaly jen oči pro pláč. Záplavy způsobily škody na úrodě minimálně ve výši 750 tisíc korun. Deště také prověřily protipovodňová opatření v jaroměřické čistírně odpadních vod, která prošla kolaudací v květnu roku 2002.

O čtyři dny později prudké deště udeřily znovu. V Jaroměřicích nad Rokytnou a Jemnici vyhlásili vodohospodáři třetí stupeň povodňové aktivity. V Bohušicích pak hrozila povodňová vlna, když hrozilo protržení hráze. Na pomoc dorazili kromě Jaroměřických hasičů také letečtí záchranáři z Náměště nad Oslavou.

Patnáctého srpna přestala Třebíčsko příroda šetřit a rozpršelo se naplno. V Ptáčově na Třebíčsku se hladina vyšplhala na tři a půl metru a dosáhla průtoku devadesáti kubíků za vteřinu. Voda stoupala také v Třebíči, kde dosáhla také průtoku přes devadesát kubíků. Na jiných místech začala voda už opadávat. Kromě deště se i rozfoukalo a mnoha podmáčeným stromům hrozilo vyvrácení. Kvůli blátu naplavenému z polí na vozovku byly prakticky nesjízdné silnice mezi Čechočovicemi a Rokytnicí na Rokytnou nebo Číchovem a Přibyslavicemi. V Přibyslavicích se navíc ještě potýkali se zaplavenými zahradami a sklepy. Hasiči pomáhali se záchranou drůbeže a drobných hospodářských zvířat.

Dále pomáhali obyvatelům zatopeného Dvořákova mlýna, kde zkalená voda natekla i do mlýnice a obytných prostor. Také v obci Poušov měli hasiči plné ruce práce, když odstraňovali popadané větve z koryta řeky, a dokonce museli přistoupit i k evakuaci dvou obyvatel. Dlouhodobé silné proudy v řekách a rybnících také utloukly mnoho ryb o kameny. Voda také zatopila chatovou oblast Poušov. Horší situace nastala v Pazderníkově mlýně u Vladislavi. Voda zatopila prostor pily, zahradu a vnikla i do garáží. Zaplavení neunikly ani zahrádky ve Vladislavi.

Sedmnáctého srpna Třebíč odvolala třetí stupeň povodňové aktivity.

Devatenáctého srpna začali zemědělci sčítat rozsáhlé škody na majetku. Žně se kvůli rozbahněným polím pozdržely ještě o 14 dní.

IVANA ŘÍHOVÁ

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení