Může se mu totiž stát, že stráví nepříjemné hodiny na záchodě.


Je to jednoduché. Melouny se k nám vozí z jižních států a mnohdy si jejich pěstitelé s hnojením hlavu příliš nelámou. Vytáhnou obsah svých septiků a vyvezou je na pole. S melouny.


Jejich povrch tedy bývá kontaminovaný.


„Já bych si rozkrojený meloun v životě nekoupil. Nemám totiž jistotu, že obchodník jej před tím důkladně vydrhnul kartáčem pod vodou. Stačí říznout a nákaza může pronikat do dužniny,“ zdůraznil jihlavský hygienik Jiří Kos.


Dalším letním kamenem úrazu bývají lahůdkářské výrobky. V některých obchodech se prodavači nenamáhají majonézové saláty občas promíchat, aby nebyly na povrchu oschlé a nevábně vyhlížející. Při středeční namátkové návštěvě Deníku v třebíčské bývalé Delvitě, dnes Bille, byl tradiční vlašák v pultovém prodeji právě v takovém stavu, zažloutlý škraloup moc zákazníky nelákal.


„Já bych si pařížák nebo vlašák v létě volně nekoupil. Ale včera jsem měl rybí salát, ovšem balený v krabičce od výrobce,“ prozradil hygienik Kos. Pohlídal si, aby bylo čerstvé datum výroby. „Rybky byly sice kyselejší, ovšem kyseliny mají preventivně působit proti případným bakteriiím,“ dodal. Majonéza a smetana mají sklony k vyšší kazivosti.


Zmrzliny zpravidla prodejce vyrábí z nezávadného polotovaru nebo rovnou distribuuje hotové hluboce zamrazené od výrobce, který splňuje normy. Potíž ale bývá s jinou věcí. Mnozí prodejci berou kelímek ne do ubrousku, ale do ruky, to je proti předpisům. Stejnou rukou pak od zákazníka převezmou peníze a případná nákaza je na světě. Právě takového nešvaru se ve středu odpoledne dopustila mladá prodavačka v občerstvení Jordán na Karlově náměstí v Třebíči.


Třebíčští ani jihlavští hygienici za poslední měsíce nezaznamenali šíření infekce od výrobců lahůdek z Třebíčska a okolí. Objevili jen několik drobných pochybení v technologii výroby, na hygienickou nezávadnost výrobků to ale vliv nemělo.