VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posunout značku v Příštpu nemohou kvůli proluce

Příštpo - Už přes dva roky trvají snahy obce Příštpo o to, aby značku začátku a konce obce mohli posunout dál od vsi. A sice kvůli vzdálenějším rodinným domům před stávající značkou. Policie ale prosbu obce už dvakrát zamítla a lidé si zoufají.

14.11.2011
SDÍLEJ:

Mezi prvními domy jsou dvě proluky, poté skála až teprve pak narazí za pravoúhlou zatáčkou řidič na značku oznamující začátek obce. Místní to chtějí změnit a požadují po policii, aby jim dala svolení značku přesunout.Foto: DENÍK/ Eva Bártíková

První pokus o přesun značky obec učinila před zhruba třemi lety. Bezúspěšně. Tehdejší argumenty policie vysvětloval starosta obce Antonín Vítámvás: „Bylo nám řečeno, že obec není souvisle zastavěná. Před značkou začátek a konec obce máme skálu, před níž je proluka a několik domů, kde bydlí rodiny s dětmi. Za ty jsme chtěli značku posunout. Tvrdili nám, že u silnice musí být souvislá zástavba a že potřebujeme mít územní plán, aby v proluce byla zástavba navržena.“

Nutno dodat, že za domy za prolukou je ještě další dlouhá proluka, za kterou jsou další domy na samotě. Mezi tím je v proluce na horizontu silnice autobusová zastávka. Ne příliš bezpečné místo pro chodce.

A právě kvůli bezpečnosti obyvatel se obec o posun značky začátku a konce obce dere. Místní se domnívají, že na opraveném hladkém dlouhém rovinatém povrchu silnice by vozidla musela přece jen zpomalit. „Silnice je tu úzká, ale auta po ní sviští běžně devadesátkou, motorkáři tu jezdí jako šílení. V rychlosti řidiče žádná značka neomezuje, nekoukají napravo nalevo. A my máme obavy o bezpečnost našich dětí,“ líčil Vladimír Škorpík, který bydlí v domě před prolukou a označením začátku obce.

Prolukou vede chodník se zábradlím

Obec už učinila nemálo opatření. Kolem silnice od označení konce obce až k domům za skálou a první prolukou nechala zbudovat nový chodník se zábradlím. Ten vede pravoúhlou zatáčkou těsně kolem skály. „Chodník se sítěmi stál kolem osmi milionů korun,“ řekl starosta. Příštpo má teď i nový územní plán. „Nechali jsme do něj zapracovat výstavbu v proluce. Ani tak nám přesunutí značky nepovolili,“ popsal starosta Vítámvás.

Za třebíčský policejní dopravní inspektorát se vyjádřil Jan Šrutka: „Řidič, který do obce vjíždí, musí mít adekvátní pocit, že jede do zástavby, aby se tak mohl chovat jako v obci. Kolem sebe musí mít souvislou řadu domů a dalšího, co k obci patří.”

Podle něj reagovala Policie ČR na argumenty bezpečnosti chodců tím, že doporučila obci umístění výstražných dopravních značek přikazujících snížení rychlosti vozidel.

Podle Šrutky je situace značně komplikovanější, protože obec měla umístit k chodníku svodidla, která jsou mimo obec nutná. A protože chtěla ušetřit, rozhodla se přesunout značky, aby svodidla dávat k chodníku nemusela.

„Zábradlí tam je, jaké chtěli. Přijde mi to, že pořád se hledá něco, proč to nejde,” zlobil se starosta.

„Přijde mi to přitažené za vlasy. Jsou i jiné obce, které nemají souvislou zástavbu a přece nemají problém s tím, že by nemohli mít značku za prolukou,” dumal Vladimír Škorpík. Příkladem jsou Třebelovice.

Starosta je celou situací rozčilen. „Asi budeme muset koupit značku se snížením rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině. Ale místní se shodují, že to nic neřeší, protože minimálně touto rychlostí tam auta jezdí,“ namítal starosta.

Podle něj tak zbývá jediná varianta a sice dokoupit další čtyři značky s označením začátek a konec obce a těmi za obcí osadit obydlený úsek kolem silnice.

14.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení