VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižení v obci? Lidé mají obavy

Třebíčsko - Kvůli stavbě domu pro mentálně postižené chtěli ve Vladislavi vyvolat referendum. Vybudování obydlí pro bývalé klienty jinošovského ústavu na dvou pozemcích obce by se tím oddálilo. Kraj se proto nakonec rozhodl stavět jinde.

7.10.2011 3
SDÍLEJ:

Jinošovský ústavFoto: DENÍK/ Marcela Nováčková

„Ve Vladislavi měli strach, že když kraji prodají pozemky na výstavbu bydlení pro postižené, už se obci nepodaří prodat zbývající stavební pozemky. Prý by někteří třeba ani nechtěli stavět vedle domu s mentálně postiženými lidmi,“ vysvětlila ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková, která má nyní klienty bývalého jinošovského ústavu na starosti.

Její slova potvrdil vladislavský starosta Jan Havlena. „Ano, je to tak. Obavy místních tu byly. Navíc se mi nelíbil přístup kraje, který ještě neměl souhlas zastupitelů a přitom se choval velmi sebevědomě a sebejistě,“ tvrdil.

Lokalita se čtyřiadvaceti stavebními pozemky podle něj byla původně určena k výstavbě domů pro mladé rodiny s dětmi. Obec zde investovala nemalé prostředky do inženýrských sítí.

„Prodej byl teprve v začátcích, přesto se už tehdy někteří obyvatelé zajímali, jak to s bydlením handicapovaných v této lokalitě bude. Se zastupiteli jsme se shodli na tom, že pokud by se tam něco takového mělo stavět, mělo by se udělat v obci referendum,“ vysvětlil.

Pozemky by prý neprodali

Mezi zastupiteli panovala obava, že by se výstavbou pro handicapované prodej dalších pozemků zcela zablokoval. Na referendum podle Brožkové nebylo možné čekat. Výstavba by se tím oddálila. „Vytipovaných lokalit, kde by se dalo stavět, měl kraj více,“ sdělila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Domnívá se, že změnou místa výstavby tak obci Vladislav ušetřil kraj starosti jak referendum administrativně a finančně zvládnout.

Místo ve Vladislavi se prý bude stavět v Pucově. „Je to na půli cesty mezi Náměští a Velkou Bíteší, kousek od Jinošova, kde naše klienty už znají. Z Pucova jsou i někteří naši zaměstnanci,“ poznamenala Brožková s tím, že pucovský starosta s tamními zastupiteli se snažili vyjít Domovu bez zámku vstříc a pomohli s vyhledáním pozemku soukromníků, kteří jej kraji prodají.

Situace ve Vladislavi není ojedinělou. „Lidé dál od Náměště většinou nemají zkušenosti s postiženými lidmi a mají z bydlení v jejich blízkosti obavy. I leckde jinde jsme museli lidi dost přesvědčovat,“ připustila ředitelka Brožková. Za ideální místo pro handicapované považuje město s pěti až deseti tisíci obyvateli. „Vyvstalé situace se dají pružněji řešit. Klient není v malém městě pro lidi úplně anonymní. Znají jej například prodavačky v obchodě. Když vznikne problém, umí klientovi pomoci či nás zkontaktují,“ popsala ředitelka. Jejich handicapovaní trávili čtyřicet let na jinošovském zámku za plotem. „Věkový průměr našich klientů je 55 let, mentálním chováním často připomínají děti. Teď se snaží začlenit do normálního života a veřejnost by jim měla nějakým způsobem pomáhat,“ mínila Brožková.

Plánují další místa

Handicapovaní z jinošovského ústavu jsou rozeseti na řadě míst regionu. Kraj pro ně postaví nové bydlení i zázemí. Vždy dvě domácnosti budou mít každá po šestici klientů. „Už příští týden se začne s demolicí někdejší radnice v Náměšti. Do roka to má být postaveno. Kraj tu koupil pro postižené i čtyři pozemky v lokalitě Pod Křišťálovem, kde mají stát dva domy. Mimo to koupil dům, kde jinošovští klienti pobývají,“ vysvětlil náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Pro jinošovské klienty se začne stavět na podzim bydlení ve Velké Bíteši. Později bude následovat výstavba v dalších pěti lokalitách. Mezi uvažovanými lokalitami jsou například Hrotovice, Jaroměřice, Pucov, Třebíč, Okříšky, Březník a Dalešice. Už příští týden může veřejnost nahlédnout do života handicapovaných. V rámci Týdne sociálních služeb Domov bez zámku pořádá ve čtvrtek 13. října a pátek 14. října Den otevřených dveří na všech ubytovnách svých klientů v Rouchovanech, Náměšti a Vícenicích u Náměště.

Autor: Eva Bártíková

7.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení