VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pole řepky vystřídají aleje topolů

Třebíčsko – Místo žlutavých  lánů řepky pole plná japonských topolů. To je obrázek, který se už v letošním roce může naskytnout lidem na Třebíčsku.

6.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Zájem pěstovat v našich končinách rychle rostoucí dřevinu projevila firma Suhox se sídlem v Brně, jež hned na několika místech požádala o povolení výsadby. Zatímco odbor životního prostředí náměšťského úřadu žádosti o sadbu v katastru Vícenic u Náměště nad Oslavou na několika pozemcích vyhověl, třebíčský podobnou prosbu v katastru Smrku zamítl.

„Výsadbu jsme nepovolili z důvodu, že by došlo k narušení krajinného rázu. Mimo to jde o lokalitu, kde jsou i rybníky, a to by nedělalo dobrotu,“ vysvětlil vedoucí třebíčského odboru životního prostředí Pavel Vosátka. Ve Smrku přitom Suhox uvažoval osázet něco málo přes sedmnáct hektarů půdy.

U Vícenic osází zhruba devět hektarů. „Žádost byla podána na více pozemků, pěstovat se bude ale pouze na šesti parcelách,“ řekl starosta Vícenic Alois Kopuletý.

Firma Suhox bude muset  u Vícenic dodržovat celou řadu závazných pravidel. Doba využitelnosti výsadby bude maximálně pětadvacet let, obmytí ve tří až čtyřletých cyklech. Což v praxi znamená, že se daná plantáž musí v tomto časovém úseku vytěžit.

Po skončení má firma povinnost vrátit pozemek do původního stavu a provést rekultivaci.

Japonský topol je křížencem topolu černého, jenž je pěstován téměř po celé Evropě, s topolem Maximowiczii, který pochází z ostrova Sachalin. Jeho nespornou výhodou je, na rozdíl od běžných dřevin, až extrémní rychlost růstu. Japonský topol může za rok dosáhnout při ideálních klimatických podmínkách výšky  dva až tři metry.

„Zatím ale není nic definitivní,  všechny dotčené strany mají ještě možnost se v zákonem dané lhůtě proti našemu závaznému stanovisku odvolat,“ doplnil vedoucí odboru Vosátka.
V obou lokalitách by se přitom japonský topol sázel na  pozemcích, jež jsou na katastrálním území vedeny jako   jako orná půda či pod označením ostatní plochy. 

Japonský topol

Ideální podmínky pro růst jsou:  průměrná roční teplota 7°C,  nadmořská výška do 650 m/m,  roční srážkový úhrn + 500 mm.  Japonský topol slouží hlavně k vytápění. Dřevo lze použít i v papírenské, dřevařském i chemickém průmyslu nebo v oblasti stavebnictví. Z mladých stromků se dělají mimo jiné i živé ploty a antihlukové bariéry.
Zdroj: www.cs.wikipedia.org

Autor: Lenka Novotná

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení