VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po 63 letech se našly dopisy ukryté pod stromy

Jemnice – Po letech objevili pod kořeny stromů v Jemnici dopisy, co v roce 1948 napsaly děti. Dopisy byly uložené ve skleněných lahvičkách, zalitých voskem či pečetí. Jejich pamětníci se ve středu sešli.

1.12.2011
SDÍLEJ:

SEŠLI SE NAD SVÝMI DOPISY Z DĚTSTVÍ. Autoři a autorky dopisů(část z nich je na snímku) si na místě dnes již vykácených topolů zavzpomínali na svá školní léta a také na budovu, která se nikdy nedostavěla. Na jejím místě dnes sídlí Motorpal.Foto: DENÍK/ Eva Bártíková

V ulici, příznačně nazvané Topolová, vedoucí k bráně Motorpalu, sázely děti ze střední školy dívčí a chlapecké po obou stranách cesty stromy. To bylo v říjnu roku 1948.

„Sázeli jsme tu dvaapadesát topolů,“ vzpomínala hrstka z aktérů, kteří se ve středu na místě dnes vykácených stromů nad torzy pařezů sešli. Marie Šídová, Alena Malířská, Zdena Svobodová, Josef Mandát, Jiří Cafourek, Milena Vargová, Libuše Kalábová a Josef Kaláb. To jsou jména některých z nich.
Jejich stromy měly lemovat cestu ke škole. „Tady, jak je Motorpal, měla stát nová škola, ale nakonec ji nikdy nedostavěli,“ ozvalo se z hloučku pamětníků.

Na místě Motorpalu stávaly dvě budovy – dívčí a chlapecká škola, do niž zúčastnění pamětníci středečního setkání chodívali. „Když ředitel přišel do naší chlapecké školy, řekl: Potřebujeme deset kluků do dívčí školy. Nikdo jsme ale nešli. Tak nás tam podle abecedy deset muselo přejít. A mezi holkama to bylo úplně vynikající,“ pochvaloval si Jiří Cafourek.

A co se v dívčí škole učilo? „Normálně jsme se učili. Měli jsme také vaření a šití, dělali jsme i závěrečné zkoušky. Škola se jmenovala Střední škola dívčí,“ líčila Alena Malířská. Měli prý výbornou třídní učitelku Annu Smolkovou. „Učila nás češtinu. Mívali jsme ve škole i recitační soubor. Hráli jsme divadlo,“ podotkla Malířská. Celý kolektiv spolužáků se tradičně schází od vyjití školy každých pět let.

Čtyři dopisy se zachovaly

„Tady, co stojí ten velký smrk, jsme ještě sázeli lípu svobody,“ doplnila Malířská. „A támhle, co stojí ten dům, tomu se dodnes říká učitelák. Tam měly být byty pro učitele v nové škole,” dodala.

Vzpomínkou na stromořadí byly pařezy, které tu koncem listopadu odstraňovala těžká technika a došlo tak na objevení některých z dopisů. Z nich měli jejich autoři radost. „Můj dopis se zachoval,“ netajila se Marie Čurdová, která své psaní uložila pod kořeny topolu tehdy coby Marie Kačenková ze druhé třídy Střední školy dívčí v Jemnici. Jako kmotra stromu do dopisu napsala: „Topole, drž se půdy, kde jsi vzrost, zlomí-li tě vichřice, žils jak muž – a to je dost!“

Libuše Kalábová, roz. Findová zavzpomínala: „Můj byl devatenáctý strom, už je pryč” A přidala i citaci své básničky v dopise. Podle jemnického místostarosty Petra Novotného se pod kořeny stromů našla desítka skleniček. „Pouze čtyři dopisy se zachovaly. Z toho dva jsou dobře čitelné i dnes,“ zmínil.

Autor: Eva Bártíková

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení