VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze za jaderné průzkumy některé obec nepřijmou, jiné ano

Vysočina - První peníze za průzkumné geologické práce, které souvisí se stavbou hlubinného úložiště pro jaderný odpad, dostanou obce ještě před koncem roku. Příspěvky se týkají všech sedmi lokalit v republice, včetně Horky na severu Třebíčska.

7.12.2015 1
SDÍLEJ:

Lidé z lokality Horka protestují proti plánovanému úložišti. Foto: Deník/Kamil Černý

Nejméně dvě obce z Hrádku na Jihlavsku však benefity odmítají. Nesouhlasí totiž ani s průzkumnými pracemi, ani s výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu, který by se na místě mohl skladovat. „My si peníze od Správy úložišť radioaktivních odpadů nevezmeme. Už nás vyzvali, abychom jim zaslali číslo účtu a IČO. To jim ale nesdělíme," řekla starostka Hojkova Milada Duchanová.

Nejde pouze o její rozhodnutí. Na postupu se shodlo hojkovské zastupitelstvo a podobně se zachovají také v Cejli. „Ani my příspěvek nechceme, číslo účtu posílat nebudeme," potvrdila starostka Pavlína Nováková. Řada dalších obcí z Hrádku bude přijetí peněz zvažovat. Nejde přitom o malé sumy. Každá samospráva z lokalit, ze kterých by po průzkumných pracích měly vzejít ty nejlepší pro stavbu úložiště, si za každý rok práce geologů přijde na 600 tisíc korun plus 30 haléřů za každý metr čtvereční katastrálního území, na kterém se bude zkoumat.

Ujít si kompenzace za zásah do katastru nenechá podle starosty Rudíkova a zároveň zástupce lokality Horka Zdeňka Součka žádná z okolních obcí. „Nevím o nikom v lokalitě, kdo by chtěl peníze vracet. Společně jsme bojovali za to, abychom je dostali už za rok 2014. Proto jsme stáhli odvolání proti průzkumům, které podala minulá vedení obcí, abychom celý proces urychlili. Nakonec se to sice nestihlo dořešit před koncem loňského roku, ale názor obcí zůstal stejný. Peníze si vezmeme," mínil Souček.

Vracení nebo nepřijetí příspěvku od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) bude podle rudíkovského starosty problematické. „Ty peníze nám totiž náleží ze zákona a podle zákona o obcích by mělo být s takovými prostředky nakládáno s péčí řádného hospodáře," zamýšlel se. „Samozřejmě chápu, když někdo nesouhlasí s průzkumy a úložištěm, že je chce vrátit, ale na druhou stranu by ho pak mohl někdo z obce napadnout, že nehospodaří podle zákona," upozornil Zdeněk Souček.

Správa úložišť hodlá příspěvky do lokalit rozeslat do konce letošního roku. „Peníze z jaderného účtu jsou určeny na zkvalitnění života v obcích a budou dle atomového zákona vypláceny každý rok, po celou dobu trvání průzkumných prací," potvrdila mluvčí SÚRAO Ivana Škvorová. V Rudíkově už je nyní jasné, kam téměř 900 tisíc ko- run, které obec obdrží, poputuje. „Rozpočet na vybudování chodníku od hostince k orlovně je 1,5 milionu a další investice si žádá interiér školní budovy. Možností máme tedy dost, na druhou stranu určitě nepůjdeme do projektů, které by obec vázaly k nepřiměřeným výdajům do budoucna. V Rudíkově tak určitě nevznikne žádný veřejný bazén, jehož údržba si vyžádala další náklady i v období, kdy už třeba žádné peníze ze SÚRAO dostávat nebudeme," řekl Zdeněk Souček. Povrchové průzkumy začnou během jara. Zkoumat se bude podloží ve všech lokalitách. Tu nejvhodnější chtějí geologové určit do deseti let.

Roční kompenzace

Hodov 3 480 114 Kč

Rohy 2 211 565 Kč

Oslavička 1 624 478 Kč

Budišov 1 478 509 Kč

Nárameč 1 276 407 Kč

Vlčatín 1 159 755 Kč

Osové 910 379 Kč

Rudíkov 897 293 Kč

Oslavice 839 485 Kč

Autor: Kamil Černý

7.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení