VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze od města mají zachránit Uniplet

Třebíč - Ať už ten obchod dopadne jakkoli, zůstane na jeho konci dost řádně naštvaných lidí. Zastupitelé Třebíče mají v úterý rozhodnout, jestli dají či nedají několik desítek milionů korun za pozemky společnosti Uniplet. Transakci urputně prosazuje místostarosta Jan Karas.

23.6.2009
SDÍLEJ:

Třebíčské zastupitelstvoFoto: DENÍK/ Josef Němec

Přestože nemá dostatečnou podporu ani mezi členy městské rady, podařilo se mu už poněkolikáté nákup pozemků protlačit na program jednání. Ba co víc. Vedení společnosti Uniplet po čilé korespondenci s místostarostou Karasem uvěřilo, že město pozemky za 56 milionů korun skutečně koupí. S penězi firma počítá. Postavila na nich záchranný reorganizační plán společnosti Uniplet a. s., která je s vysokými dluhy v insolvenčním řízení. Zachránit ji mají peníze, které by za pozemky od města měla dostat sesterská společnost Uniplet Třebíč, a.s.


Koupi pozemků, přes které by měl vést plánovaný jihovýchodní obchvat města, zastupitelé schválili loni v září. Protože ale nebyly splněny podmínky, které si vymínili, neuvolnili na obchod peníze. Zastupitelé například žádali záruku, že ředitelství silnic a dálnic pozemky od města na stavbu ochvatu později vykoupí.


Vedení Unipletu tvrdí, že pozemky mohlo prodat již před rokem jinému zájemci. „Z našeho pohledu bylo město seriozním partnerem a navíc jsme mu i chtěli vyjít vstříc – proto jsme dali přednost dalšímu jednání s ním,“ říká zástupce amerického vlastníka firmy Josef Valenta.


Jestliže zastupitelé Třebíče v úterý peníze za pozemky nedají, vedení firmy bude muset hodně rychle nalézt jiné zdroje, pokud bude chtít zadluženou firmu opravdu zachránit. Reorganizační plán, který má Uniplet a.s. udržet při životě, má za pár dnů schvalovat soud a věřitelé.


Otázka života a smrti


„Je to v podstatě otázka života a smrti,“ přiznává insolvenční správce Josef Kalamár. Reorganizace je podle něj výhodná i pro věřitele firmy. Budou mít větší šanci, že se dostanou ke svým penězům. „Kdyby šla firma do konkurzu, z hlediska zpeněžení by se asi nedocílilo takového výtěžku. Když se udělá reorganizace, věřitelé mají daleko větší jistotu, že dostanou v průběhu nějaké doby poměrně dosti vysoké procento uspokojení ze své pohledávky,“ vysvětlil.


Pokud tedy z obchodu s městem nic nebude, pohněvá si město vedle dlužníků hlavně vedení a majitele Unipletu, kteří už rok drží pozemek připravený k prodeji.


Na ostatní firmy se jaksi zapomnělo


A pokud si obě strany plácnou? Rozčílí se majitelé sousedních pozemků na plánované trase obchvatu. Uniplet je totiž jen jedním z nich. Je ale zároveň jediným, na koho se prostřednictvím osoby místostarosty Karase upírá pozornost města.


„Přišel jsem na to po prvním jednání v Unipletu, když jsem se dozvěděl, že půlka areálu je nepotřebná. Vést obchvat jinou trasou by bylo komplikovanější,“ vysvětluje.


O okamžitého nápadu nebylo daleko k činům. Namalovala se čára na mapě přes Průmyslovou čtvrť a změnu rovněž loni v září schválilo zastupitelstvo. Jen se jaksi zapomnělo říct ostatním majitelům, že přes jejich parcely povede silnice. A když se navíc ještě podnikatelé dozvěděli, že město vykoupí pozemek Unipletu uprostřed uvažované trasy, byla to pro ně poslední rána. Napsali zastupitelům už dva dopisy, ve kterých se nad děním kolem obchvatu pozastavují. „Je pro nás krajně nepochopitelné, že se jedná jen s jedním z pěti dotčených subjektů,“ napsali společně jednatelé firem Inapa, Pozemstav, Kovo-šrot a MD centrum.


Pozemky ztrácejí hodnotu už nyní


Pokud město pozemky Unipletu koupí, nejvíce to pocítí sousední firma Inapa. Hranice parcel vede prostředkem silnice, kterou firma potřebuje pro zásobování areálu, proto v Inapě chtěli část plochy koupit. Uniplet ale dal přednost lukrativnějšímu obchodu s městem.


„Prodej naši firmu paralyzuje. Kamiony nebudou mít šanci se na malém prostoru vytočit,“ stěžuje si ředitel firmy Dušan Hubač.


A naštvaní lidé do třetice: Kvůli plánovanému obchvatu mohou mít majitelé všech nemovitostí na trase jeden společný důvod k nevoli už nyní.


Změna územního plánu s sebou přinesla stavební uzávěru, která pozemkům bere hodnotu a činí je prakticky neprodejnými. „Nebylo toto smyslem celého jednání s námi?“, ptá se Josef Valenta z firem Uniplet.

Autor: Luděk Mahel

23.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení