VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze na platy lékařů by se našly, míní ředitel

Třebíč – V Nemocnici Třebíč podalo v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“ výpověď 82 lékařů. Jak se s touto situací nemocnice vypořádává a kde vidí východiska, přiblížil její ředitel Leoš Dostál.

31.1.2011
SDÍLEJ:

Leoš DostálFoto: Deník/ Eva Bártíková

„Součet všech výpovědí je těsně nad padesáti procenty celkového počtu lékařů. Bohužel většina jich je soustředěna na některých odděleních základních oborů. Pokud by se nenašlo řešení, vylučuje je to z provozu,“ přiznal ředitel Dostál. Zatím podle něj ale nedošlo na nejhorší a situace je, jak řekl, pouze „teoreticky kritická“.

Pokud by se páteční dohoda mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a lékařskými odbory nepromítla do reality, pak by se situace nejpozději 1. března kritickou stala. „Jako vedení jsme se dohodli, že se budeme snažit udržet nemocnici v plném chodu co nejdelší dobu s tím, že předpokládáme, že celá problematika se vyřeší a že centrální orgány poskytnou nějaké garance směřující k tomu, že některé požadavky budou naplněny nebo budou postupně naplněny všechny požadavky lékařů,“ řekl Dostál.

Proto prý se bude třebíčská nemocnice snažit poskytovat péči kontinuálně bez omezení i po 1. březnu. Na to, zda se už nyní objevují první problémy například ohledně výběru dovolených, ředitel odpověděl: „Dovolenou nikomu nenařizujeme, jelikož si myslíme, že to je nejen vhodné z hlediska provozního, ale i z hlediska zajištění služeb pro občany. Výhodné je to i z hlediska ekonomického. Kdybychom měli nižší výkony, tak ztráta bude větší na příjmech, než kolik bychom vyplatili za nevybranou dovolenou.“

Z pojišťoven zazněly vzkazy směrem k nemocnicím, aby ubraly lůžek, zbylo by tím na platy lékařů. Deník se proto zeptal, jak na tuto problematiku nahlíží ředitel Dostál. „Ať si klidně pojišťovna takovou redukci provede. Má to ve své moci, uzavírá smlouvy se zdravotnickými zařízeními. Ale to by musely být pojišťovny těmi subjekty, které převezmou i odpovědnost za takovou redukci. A toho se bohužel nedočkáme. Zůstane to jen v rovině obecně doporučených prohlášení,“ zmínil Dostál.

Odpověď na otázku, jaké kroky by podle něj napomohly celou situaci vyřešit, lze najít ve dvou materiálech – a sice v požadavcích lékařů, kteří podali výpovědi v rámci akce Děkujeme, odcházíme a v doporučení Lékařské komory. „Když ty dva materiály propojíte, dostanete koncepci změn ve zdravotnictví. A z toho vyplývá i to, kde lze ušetřit. Ušetřit se dá na cenách léků, na cenách přístrojové techniky. A sice tak, že prostředky budou přesunuty jinam,“ usoudil Dostál. Vadí mu nepoměr, jak jsou za stejné služby placena zdravotnická zařízení typu třebíčské nemocnice a soukromé ambulance.

A nejen to. „V republice máme jedenáct fakultních nemocnic. Některé ani nemají své vlastní fakulty, jenom se tak prostě jmenují. Jejich rozpočty se s rozpočtem třebíčského zařízení nedají ani porovnat,“ poukázal Dostál.

Tři miliardy korun, požadované lékaři na posílení jejich odměňování, lze prý v systému najít. „Jestliže nebudeme rušit lůžka v menších nemocnicích, ale zrušíme jednu velkou nemocnici, tak se ty peníze najdou hned. A budeme mít i dost lékařů na trhu práce, abychom zaplnili místa, která jsou v menších nemocnicích pořád volná,“ podotkl Dostál.

Autor: Eva Bártíková

31.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Ilustrační foto.

Katolické gymnázium buduje nové učebny za 88 milionů

Besedu rozezní hlasy operních div

Moravské Budějovice - Obyvatele Moravských Budějovic čeká další kulturní zážitek. Tentokrát městské kulturní středisko navštíví trio operních pěvkyň. V pondělí 25. září proběhne ve velkém sále Besedy jejich koncert Divy lásky a hudby.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Okříšky - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

Den charity nabídne běžecký závod s Petrem Svobodou

Třebíč - Třebíč se v pondělí 25. září připojí k celorepublikovému projektu Den charity. Na Karlově náměstí bude probíhat kulturní program a uskuteční se i běžecký závod.

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Vysočina – S příchodem podzimu se otevírají houbařům nadějné vyhlídky, z lesů Vysočiny si nyní přinášejí pěkné úlovky. „Našla jsem křemenáče, bedly a také rodinku praváků, a to když jsem náhodou odhrnula borůvčí,“ řekla Lenka Veselá ze Žďáru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení