VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětník: I v pionýrských košilích jsme byli skauti

Třebíč - Kulaté jubileum, rovných čtyřicet let od svého založení letos slavila třebíčská organizace vodních skautů. U její kolébky stál Alois Pučalík. Mravní zásady skautů za ty roky vštípil více než tisícovce mladých lidí. V přístavu vodních skautů Žlutá ponorka se včera sešel s padesátkou z nich, aby výročí společně oslavili a zavzpomínali.

26.10.2008 1
SDÍLEJ:

Alois Pučalík, řečený Ali.Foto: DENÍK/ Marcela Nováčková

Vzpomínáte i na úplné začátky?

Vodní skauty se mnou zakládal Ruda Hedvábný. Při setkání jsme si řekli, že bychom v Třebíči mohli mít nějaký vodácký oddíl. V roce 1964 jsme pod záštitou pionýrského domu postavili tři pramice, o rok později jsme pokračovali pod tělovýchovnou jednotou lyžařů a turistů. Až do roku 1968.

A pak se zrodili vodní skauti?

Skautský oddíl jsme založili v dubnu toho roku. Na svatého Jiřího, který je našim patronem. Bylo nás jen šest členů. Odjeli jsme na tábor na Lužnici, kde první skautíci složili slib. Činnost se pak naplno rozjela po prázdninách, ke konci roku jsme měli už devatenáct členů. Ze společných prostor, které jsme užívali s turisty, jsme ale jako skauti museli odejít.

Já sama jsem z generace dětí ve světle modrých košilích a rudých šátcích. Skauti to v sedmdesátých a osmdesátých letech zřejmě neměli lehké.

Když byl odstraněn Dubček, soudruzi se usnesli na tom, že Junáci nemají v socialistickém světe co dělat. Všichni, kdo do skautu přistoupili, museli být znovu jako pionýři. Tady bylo středisek víc, například Sluníčko, které slaví 85 let skautingu v Třebíči. Přešli jsme pod pionýrský dům. Vedoucí turistického oddílu byl naštěstí náš příznivec a nechal nás dál vyvíjet tábornickou činnost. Jen jsme místo tmavě modrých nosili světle modré košile.

Nebylo to trochu spiklenectví?

Vystupovali jsme jako pionýři, ale všichni věděli, že jsme skauti (smích). Pravda, problémy se občas vyskytly. Já jsem pracoval jako zubař v Elitexu, tak jsem působil na lidi v zubařském křesle. Napřed jsem je ošetřil a pak řekl, že oddíl potřebuje to a to. Vycházeli nám vstříc.

S nadsázkou „ilegální činnost“ zřejmě ukončila sametová revoluce v roce 1989.

Byli jsme připraveni. Dva týdny po ní se v Praze sešel ustavující skautský sněm a skaut se obnovil. Naši členové pak přestoupili jako jedna žena, jeden muž a od té doby opět pracujeme naplno.

Jaký je zájem o členství ze strany dnešních dětí?

Objevila se řada nových zájmových činností, dnešní děti mají hodně požadavků a povinností málo. A my pořád máme svoji ideologii. Vždycky jsme byli po výchovné stránce vpřed. Zájem proto klesá, ale vrací se nám děti rodičů, kteří skautskými oddíly sami prošli.

Jaké jsou vlastně zásady skautské výchovy?

Junácký zákon má deset bodů. Pro příklad: Junák je pravdomluvný, spořivý, čistý ve slovech i skutcích, ochránce přírody a výtvorů lidských a další pravidla.

Třebíčským oddílem prošly stovky lidí na prahu života. Je velký rozdíl mezi těmi z šedesátých let a dnešními?

Určitě. Pokrok jde pořád dál. I když ty dnešní možná nejsou tak problematické v chování. A kdo je, dlouho u nás nevydrží. Šanci však dáváme všem, dokonce i handicapovaným.

Skautům jste věnoval čtyřicet let svého života. Pořád v něm působíte aktivně?

Pořád. Jsem šedá eminence. Dříve jsme byl předseda okresní rady, nyní jsem její poradce. Dělám předsedu komise pro vůdcovské zkoušky kandidátů na vedoucí skautských oddílů.

Máte ještě jinou vášeň?

Cestování. Byl jsem v Asii, Africe i Americe, Evropu jsem projel snad celou kromě Švýcarska.

--------------

MUDr. Alois Pučalík, řečený Ali
Narodil se v říjnu roku 1932 v Olomouci. Do Třebíče přišel na umístěnku jako zubař. Je ženatý, má dceru a jednoho vnuka.

Autor: Marcela Nováčková

26.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení