VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paměť krajiny bývá často silnější, než ta lidská

Třebíčsko - Určitě si pamatujete, jak vypadala vaše vesnice či město před deseti lety.

15.1.2011
SDÍLEJ:

Péče o hodnotné lokality nejen zachovává rozmanitost druhů, ale také obohacuje krajinu o další výrazové prvky. Spásání cenných lokalit podporuje rozmanitost druh.Foto: Chaloupky o.p.s.

Možná si vzpomenete, jak vypadala krajina před revolucí a určitě si vybavíte i nějaké obrázky z mládí, cestu do školy, rodný domek nebo zahradu vaší babičky. Podobnou paměť má i naše krajina.

Nemá vzpomínky v pravém slova smyslu, její pamětí je naše současnost, dávné obrazy a scenérie, které v ní ještě dnes dokážeme číst.
Zajímavé je, jak různě je možné pojem „krajina“ chápat. Pro některé je to obraz přírody, mozaika stanovišť a na ně vázaných druhů, důležitý kus ekosystému. Pro jiné je zase zhmotněním kulturní paměti, záznamem historie a v neposlední řadě také otázkou estetiky.

Mohlo by se zdát, že tato dvě pojetí spolu soupeří, že přírodní a kulturní paměť hájí každá jiná stanoviska, ale to plyne jen z neúplného pochopení toho, co krajina ve skutečnosti reprezentuje. Krajina totiž obsahuje všechny tyto prvky, jak ostatně říká i zákon o ochraně přírody - krajina je dána přírodními, kulturními i historickými charakteristikami.

Dnešní krajina je výsledkem dlouhodobé činnosti člověka. Původně se na většině našeho území nacházely rozsáhlé pralesy, jen s ostrůvky jiných společenstev, osidlujících extrémní stanoviště jako například skalní výchozy či silně podmáčená místa, nebo využívajících okének světla vzniklých po pádech stromů. Až člověk svou činností umožnil druhům těchto stanovišť jejich masové rozšíření. Raným hospodařením vznikaly louky a pastviny s mozaikou malých polí oddělených mezemi. Tento způsob života dal vzniknout takové krajině, která je pro nás podvědomým obrazem harmonie, zároveň však ponechával dostatek prostoru přírodě. S tím, jak si však člověk osvojil nové technologie, změnil způsob hospodaření a tento obraz začal pomalu mizet. Velkovýrobní zemědělství a lesnictví přepsaly otisky minulosti a přinesly s sebou také velkou ránu pro přírodní rozmanitost – chemizaci a meliorace.

Naše dnešní nároky na život se značně liší od těch, které měli například naši prarodiče. Nemůžeme nikomu mít za zlé, že se dnes nevěnuje zemědělství a naopak žije a pracuje ve městě, ale nemělo by to znamenat, že dopustíme, aby naše historické, kulturní a přírodní dědictví zaniklo. Krajina, jako součást přírody je zároveň dynamickým systémem. Mohlo by se tedy stát, že to, co svou činností nezničíme sami, vlivem naší nečinnosti znovu příroda přemění v původní obraz. Mohli bychom tak bez nadsázky přijít o vlastní minulost.

Zapátrejte v paměti, nejsou ve vašem okolí stará boží muka, nebo rozpadlé křížové cesty? Rozeznáte ještě v krajině úvozové cesty od rozpadlých mezí? Nenarazili jste při procházce lesem na skupinku starých ovocných stromů, která dávala tušit, že tam kdysi rostl sad? Kde stávala stavení a kudy vedly cesty? Kde se rozkládaly měkké lesnaté horizonty a kde se naopak rýsovala dynamická silueta skal? Kam jste si jako malí chodili hrát? A pamatujete se, kde dřív bývaly pastviny? Pořád ještě na nich rostou pestré luční květiny a žijí motýli? Nebo je pohltily trnkové křoviny? Pokud si ještě vzpomínáte, tak je to jen dobře. A pokud byste sami rádi pro krajinu Vysočiny udělali víc, tak přijeďte na některou z akcí pořádaných ČSOP Kněžice, nebo Chaloupkami o.p.s. Těm, kteří se již zúčastnili, děkujeme.

Minulý týden jste zjistili, jací ptáci sedají na vaše krmítko a jak je správně krmit. Věřím, že informace to byly užitečné a cenné. Dnes se vás pokusí Ing. Vlasta Hábová přimět k zamyšlení o přírodě ve vašem okolí. Přesněji o krajině, která i když si to možná neuvědomujete, má svou paměť. Co všechno může taková krajina nosit v „hlavě“? Více v dnešním článku.
Na příští týden připravujeme článek o kormoránech, s kterými se můžete v tomto období setkat. Proč mají tak špatnou pověst mezi lidmi a jaká je jejich životní strategie? Nejen na tyto témata se můžete těšit za týden.
Hezké lednové dny
Pavel Ratkovský - Chaloupky o.p.s.

VLASTA HÁBOVÁ

15.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

Třebíč – Napůl úspěšní byli divizní dorostenci HFK Třebíč v derby Vysočiny proti Pelhřimovu. Starší fotbalisté v úvodním utkání nového soutěžního ročníku krajskému rivalovi nakonec podlehli. Mladší dorostenci si naopak otevřeli střelnici a soupeře vyprovodili dvanácti góly.

AKTUALIZOVÁNO

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

Znojemsko, Třebíčsko – Smrtí dvou lidí a velmi vážným zraněním dítěte skončila v pátek odpoledne srážka osobního auta a vlaku na přejezdu u Žerůtek. „Minutu před třetí hodinou odpoledne se u stanice Olbramkostel střetl osobní vlak jedoucí z Okříšek do Znojma s osobním autem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Podle prvotních informací zahynuli dva lidé, “ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení