VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava obou mostů v Poušově se opět odkládá. Na rok 2017

Třebíč - Mosty přes řeku Jihlavu v Poušově volají po nutné opravě již několik let. Poslední termín, kdy se mělo začít s opravou mostku přes náhon, měl být konec letošního roku. Ani ten však platit nebude. Zastupitelé nutnou rekonstrukci na svém zasedání opět posunuli. Kvůli možnosti získat na část akce dotaci. K možné opravě tak dojde nejdříve v roce 2017.

11.11.2015
SDÍLEJ:

V první etapě, která měla začít letos, se měl opravit most přes náhon a přilehlá autobusová točna se zastávkou.Foto: Deník/ František Vondrák

Zastupitelé na své poslední schůzi rozhodovali, zda se ještě letos začne alespoň s první etapou. Ta měla představovat opravu mostu přes náhon s přilehlou autobusovou točnou a zastávkou.

Jenže právě na tuto část by v příštím roce mohlo město získat dotaci. „To tedy znamená počkat na vypsání dotačního titulu, zažádat o dotaci a začít s touto rekonstrukcí až v roce 2017," řekl místostarosta Třebíče pro dopravu Vladimír Malý.

Výsledek dotačního řízení by vedení města mohlo znát již v polovině příštího roku. V té době by však měla být již v plném proudu oprava Podklášterského mostu.

„Nedovedu si představit, že bychom měli uzavřený Podklášterský most i most v Poušově," upozornil Malý.

Neustálé odkládání oprav těchto dvou mostů tak nakonec vyústilo ve vzájemnou kolizi. Přitom opravu v Poušově chtělo mít v minulosti vedení města hotovou ještě před rekonstrukcí Podklášterského mostu. „Ta nám zavře důležitou dopravní tepnu. Do té doby bychom měli být připraveni, aby v Třebíči nevznikl velký dopravní kolaps," říkal na začátku roku 2013 místostarosta Pavel Pacal. „Mosty jsou krizová místa z hlediska statiky a jejich opravu musíme stihnout," dodával tehdejší místostarosta Pavel Svoboda.

Obě rekonstrukce budou probíhat v opačném pořadí.

„I kdyby k letošnímu odkladu kvůli dotaci nedošlo, tak by se stihla pouze první etapa. V jejím rámci by se opravil pouze mostek u rybářů, " doplnil vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina.

Dodávky na most nesmí

Mosty čeká za rok velká zatěžkávací zkouška. „Takřka denně na dřevěném mostku u kempu potkávám dodávky. Ty tam nemají podle dopravní značky vůbec co dělat. Příští rok to ten mostek prostě nedá," obává se Pavel Jakoubek z Třebíče.

Právě těžší dodávky, které na druhý most přes řeku Jihlavu vjíždět nesmějí, mu škodí nejvíce. „Je problém, že přes jeho montovanou konstrukci jezdí i dodávky třiapůlči čtyřtunové. Řidiči to nerespektují a tím také radikálně snižují zbývající životnost obou mostů. Rádi bychom apelovali na řidiče, aby to dodržovali. Není to žádné samoúčelné opatření, že je tam omezení na dvě tuny," žádá Kratina.

Oficiální objízdná trasa při zavření Podklášterského mostu přes Poušov sice nepovede, ale zvýšený provoz se v těchto místech dá s jistotou očekávat. „Je jasné, že intenzita provozu se tam zvýší. Dopravu pravděpodobně budeme muset řídit přenosnou semaforovou soustavou. V nejužší části od mostku přes náhon až po druhý most přes řeku pak budeme provoz řídit kyvadlově," popsal Kratina.

Velký zásah

Uzavření Podklášterského mostu bude představovat pro dopravu v Třebíči obrovskou komplikaci. „Uzavřený Podklášterský most bude zásahem, který se s Hrotovickou a Znojemskou nedá vůbec srovnávat. Projede přes něj kolem sedmi tisíc aut za čtyřiadvacet hodin. Tuhle veškerou dopravu je potřeba přesměrovat jinudy. Je to i alternativní trasa k dálnici v Jihlavě. Bude to veliký problém i pro obyvatele Podklášteří a Týna. Snažili jsme se s Krajem Vysočina co nejvíce výstavbu zkrátit. Ale na méně než osm měsíců to nebude," nastínil vedoucí odboru dopravy.

Že Krajem Vysočina odkládaná oprava je opravdu nutná, dokazuje i opatření, které se chystá. „Rekonstrukci bude v nejbližších dnech předcházet snížení tonáže mostu na deset tun mimo autobusů. Kamiony, které tudy dnes projíždí, tam nemají co dělat. Autobusy tam budou moci projet, ale ostatní nákladní doprava nad deset tun určitě ne. A budeme muset požádat policii o kontroly a součinnost. Přejížděním nákladní dopravy se životnost velmi zkracuje," vysvětlil Kratina.

S opravou Podklášterského mostu by se mělo začít příští rok v květnu. S poušovskými mosty v roce 2017.

Autor: František Vondrák

11.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení