Hned při vstupu do části ohromné haly, která posloužila jako improvizovaný „kulturák“, čekala na příchozí sklenka se sektem. Na oficiální hosty pak menší stolky s nápoji, na rodiny pracovníků prostorné stoly a lavice. Lidé se scházeli, povídali, halou se nesla čeština s němčinou, do toho hrála dechovka Vysočanka.

„Díky velké podpoře městyse Okříšky a jeho starosty jsme mohli během pár měsíců provést stavební práce, přemístit celou montáž z dosavadního působiště v Jihlavě a již 15. srpna opět zahájit výrobu,“ pochválil spolupráci s Okříškami i vlastními zaměstnanci majitel Otto Kirchner. „Doufám a přeji si, aby tento nový závod v Česku pod vedením pana Jiřího Novotného přispěl k image podniku jako spolehlivého dodavatele a k trvalému zajištění investic zde v Okříškách,“ popřál s nezbytným tlumočníkem po boku. Následovala celá řada poděkování z úst ostatních členů vedení, prokládaná dechovou hudbou. A co víc, hala má dokonce boží požehnání!

Na konci proslovů se otevřel raut. A bylo z čeho vybírat. Řízečky, chlebíčky, buchty a koláčky, ovoce a zelenina, nic nesmělo chybět. Hostesky dolévaly poháry s vínem a džus, čepovali pivo, barman míchal koktejly s alkoholem i bez – prostě jídla i pití, co kdo ráčil. A to ještě nebylo všechno! Venku se na rožni točilo prasátko, pro kuřáky byl postaven vyhřívaný stan s reproduktory, aby žádnému nic z programu neuteklo. Kdo chtěl, mohl si pod odbornou instruktáží Jiřího Novotného prohlédnout výrobu. A jak že probíhá? Na jedné straně linky materiál dovnitř, na druhé hotové trubky ven. A pěkně se stáčejí do připravených papírových boxů.

Lidé si slavnost očividně užívali. Mezi nimi seděla i Marcela Fejtová z Okříšek. „Šest měsíců ve firmě pracuji jako obsluha montážních strojů. Přešla jsem od jiného zaměstnavatele a jsem tady spokojená,“ vypověděla.

Fränkische je rodinná firma, kterou dnes vede již třetí generace. Za dobu své existence expandovala do celého světa, výjimkou je pouze Austrálie. Patří na špici výrobců vlnitých trubek a systémů pro vedení kapalin. Výrobní hala v Okříškách o rozloze 13 500 m2, postavená a zprovozněná v rekordním čase šesti měsíců, nyní zaměstnává 190 lidí, z toho asi 120 žen. Většina z nich je z Okříšek a Třebíče.