VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpor vůči jaderné energetice je krátkozrakost, říká Dlouhý

Třebíč /ROZHOVOR/ - Na konferenci, která měla odpovědět na otázku, zda umíme postavit pátý blok v Dukovanech, dorazil i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

27.3.2015 1
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Podpořil tím snahy o vybudování nového reaktorového bloku na Třebíčsku a dokonce vyjádřil souhlas nad tím, aby Dukovany dostaly v rozšiřování přednost před Temelínem.

Vy osobně podporujete výstavbu pátého bloku v Dukovanech?

Ano a děkuji za to slovo osobně, protože opravdu i mně osobně na tom záleží. I co se týče Hospodářské komory, její energetické sekce a naší členské základny, jsem nezaregistroval názor nikoho, kdo by byl proti jaderné energetice. tedy alespoň za dobu, co jsem prezidentem Hospodářské komory, což už je asi 10 měsíců. Je otázka, jestli stavět nový blok zrovna v Dukovanech, protože přeci jen všichni víme, že v jaderné energetice panuje v tomto směru určité konkurenční prostředí vůči Temelínu. Myslím, že ale mohu s klidným svědomím říct, že jako Vladimír Dlouhý, člověk, který byl téměř osm let nejprve ministrem hospodářství Československa a poté České republiky, jako ekonom, jako člověk, který pracuje pro mezinárodní investiční banku, která se také podílí na financování některých projektů v energetice, tak určitě jaderná energetika má v budoucím rozvoji lidstva své místo, ať už co se týče z hlediska stability, konkurenceschopnosti i ekologie. To je moje celoživotní krédo a přesvědčení, a i proto, i když jsem ještě ráno (ve středu poznámka redakce) byl v Budapešti, tak jsem dělal všechno pro to, abych sem do Třebíče přijel. Ne kvůli tomu, abych byl na Třebíčsku populární, ale kvůli tomu přesvědčení, že to má smysl.

Zmínil jste se o Temelínu a konkurenčním prostředí.

Ano a férově řeknu, že když bude podobná konference v jižních Čechách o Temelínu, tak tam pojedu také. Souhlasím ale s tím, že aktuálně je v celkových úvahách i podle zatím neschváleného vládního materiálu naznačováno, že první myšlenka míří na dostavbu pátého bloku v Dukovanech a potom buď jednoho, či dvou bloků v Temelíně.

Jakou roli v tom hraje Hospodářská komora? Může rychlosti tohoto procesu pomoci?

Hospodářská komora nemá velkou systémovou sílu z hlediska rozhodovacího, ale našimi členy jsou všechny významné firmy z energetiky i podnikatelé, kteří jsou na ně navázáni a působí právě v těch regionech, kde se jaderná energetika provozuje. Jsme také připomínkovým místem pro všechny možné materiály, jako je aktualizace státní energetické koncepce nebo národní akční plán pro rozvoj jaderné energetiky. To znamená, že se můžeme k těmto věcem vyjádřit, třeba i kriticky, a můžeme navrhovat změny, a to i díky tomu, že máme možnost získávat názory takových našich členů, jakými jsou ČEZ nebo Škoda Jaderné strojírenství a řada dalších. Kromě toho chceme být slyšet občansky, vždyť jsme součástí občanské společnosti, nejsme ani státní správa, ani státní instituce, ale patříme do této společnosti a chceme být slyšet.

Když odbočíme od Dukovan, jak se díváte na jadernou energetiku a třeba její optimální poměr vůči obnovitelným zdrojům energie?

Samozřejmě potřebujeme oboje. Vím, že je to klišé a že i u obnovitelných zdrojů dochází k obrovskému technologickému rozmachu, ale nejlépe je to vidět na větru, který někdy fouká, někdy nefouká. Jsou to zdroje použitelné z hlediska špičkového výkonu. Pro ně je právě nejlepší jaderná energetika, protože se s ní doplňují. Ti, kteří stáli za rozvojem obnovitelných zdrojů, tedy ekologové, zelené iniciativy, ti mají současně často odpor vůči jaderné energetice. Podle mě je to chyba a krátkozrakost. Druhou věcí je, že prosazení obnovitelných zdrojů se, já použiji to slovo, zvrtlo do nastartování tak velkého systému dotací, že trh přestal být transparentní. Komplementarita mezi obnovitelnými a jadernými zdroji musí být založena na objektivních ekonomických srovnáních a kalkulacích nákladů. Právě ten systém dotací se ale u nás negativně projevil třeba na tom nešťastném projektu fotovoltaiky. Není to ale jen náš problém, dotace do obnovitelných zdrojů jdou po celém světě do stovek milionů euro. Právě tento systém obnovitelné zdroje natolik znevýhodňuje, že je pak velmi obtížné udělat objektivní analýzu a nastavit správný poměr mezi jádrem a třeba i uhelnými nebo plynovými zdroji na straně jedné a elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na druhé. Kromě toho jsou tady další věci ohledně Německa.

Máte na mysli tamní odklon od jádra?

Nejen to, ale i dotování zelené energie. Německá vláda si to mohla dovolit, i když tím zatížila bedra konečných spotřebitelů, jak domácností, tak podnikatelů. A, i když ne jednoznačně, volby ukazují, že německá společnost to akceptuje. Nejsem však přesvědčen, že by to akceptovaly společnosti jiných evropských zemí. Osobně si myslím, že nakonec i Německo si uvědomí, že kroky, které učinilo, budou mít dopad na konkurenceschopnost v některých segmentech jejich ekonomiky a že dříve či později se k jádru vrátí, i když už se toho z pohledu šedesátníka možná nedočkám.

Nevím, jaké problémy jsou s odklonem od jádra v Německu, ale třeba na Třebíčsko by něco takového z pohledu zaměstnanosti vliv nejspíš mělo. Nemyslíte?

Určitě by to mělo obrovský vliv. Dnes tady se studií vystoupil pan docent Ouředníček z Karlovy univerzity a jsem rád, že se dohodl s představiteli Hospodářské komory tady v Třebíči a ti mu zpřístupnili cestu ke statistickým datům a dalším věcem. Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo i nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což i autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný.

Autor: Kamil Černý

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení