VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadkové koše v rybníku a vandaly v Jemnici nechtějí

Jemnice - Do originálního a zajímavého boje s vandalismem se hodlají v těchto dnech pustit v Jemnici. V areálu městského parku tam vznikne Simulátor vandalismu.

30.4.2012
SDÍLEJ:

První květnový den bude simulátor v jemnickém parku zprovozněn.Foto: Zdeněk Hošek

Tedy jasně ohraničený prostor o rozměrech pět krát pět metrů vybavený běžným městským mobiliářem lavičkou, odpadkovými koši, dopravní značkou a bílou stěnou. Tak si každý, kdo tímto místem bude procházet, může na vlastní kůži vyzkoušet pomalovat zeď, ulomit kus koše na odpadky či poškodit dopravní značku nebo lavičku.

„Simulátorem vandalismu chceme vyprovokovat veřejnost k diskusi, k soudržnosti a loajalitě vůči místu, kde žijeme," řekl koordinátor projektu Ondřej Ferdan z občanského sdružení Alternaiva.

Popsal také událost, která ho k myšlence nad tímto projektem přivedla: „Impulsem pro mě byla příhoda, která se mi stala v jemnickém parku. Procházel jsem jím a najednou se proti mně řítily z kopce, na kterém stály dvě postavy v kapucích, odpadkové koše. Tehdy jsem si řekl, že je potřeba s tím něco udělat."

Simulátor vandalismu je stejně jako nová fasáda či lavičky v parku čistým uhlazeným prostorem. Veřejnost bude mít možnost sledovat, jak prostor simulátoru degraduje za přičinění kohokoli, kdo neodolá pokušení. Prostor simuluje vanadlismus v koncentrované podobě.

„I my stejně jako další města se potýkáme s vandalismem, který je obtížně postižitelný. Běžně u nás lovíme odpadkové koše z rybníka. Proto projekt vítám. Věřím, že se někdo může díky tomu chytit za noc," uvedl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

Součástí projektu bude také řada workshopů, besed a diskuzí se zástupci a veřejnými činiteli města i hudební happening.

„Cílem workshopů je abychom lidem pomocí neformálního vzdělávání ukázali, jak se mohou zapojit do veřejného dění. Pomoci jim zmapovat, jaké jsou možnosti financování nejrůznějších akcí a projektů," dodal Ferdan.

Prostor simulátoru bude zprovozněn 1. května. projekt potrvá půl roku a jeho hlavním výstupem budou videonahrávky a fotografie z jeho průběhu, rozhovory s tamními obyvateli a samotný stav simulátoru. Sledovat prokejt můžete na webu: http://simulat.wordpress.com/

Autor: František Vondrák

30.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení