VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkladů bylo hodně, školky se proto plní

Třebíčsko – Zápisy do prvních tříd základních škol proběhnou v Třebíči už 21. a 22. ledna. Právě v Třebíči bývá každoročně velký počet odkladů povinné školní docházky.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustračni fotoFoto: DENIK/Libor Plíhal

K zápisu do prvních tříd třebíčských základních škol loni přišlo 469 dětí. „Bylo na devadesát odkladů povinné školní docházky. To máte celé tři třídy,“ vysvětluje vedoucí odboru školství a kultury třebíčské radnice Jindřiška Pánková. Ve skutečnosti do prvních tříd pro školní rok 2010/2011 nastoupilo jen 359 prvňáčků. K letošnímu zápisu přijdou děti, které dovršily nebo dovrší do 31. srpna 2011 šestý rok věku a dosud do školy nechodí.

Podle ředitelky Pedagogicko-psychologické poradny Třebíč Miluše Němcové se důvody odkladů v průběhu posledních let nijak rapidně nemění. „Do školy nenastupují v termínu zpravidla děti narozené v létě, kvůli menší zralosti. Ta se do roka většinou spraví. Často se říká, že děti mají hodně poruchy řeči. Ale nám se to takto nejeví. V řadě případů jde skutečně spíše o celkovou nezralost dítěte,“ soudí Němcová.

Vesměs tak jde o děti, které si například příliš nevěří, jsou sociálně nezralé, nesmělé. Častá je u dětí rovněž roztěkanost nebo hyperaktivita. „Těch hledisek a okolností je opravdu hodně, než se k odkladu přistoupí,“ zdůraznila Němcová.

Zvláště děti s odkladem je podle ní dobré na školu doma připravovat pomocí různých dostupných pracovních sešitů a příruček, co lze zakoupit v obchodech. V řadě základních škol mají pro budoucí prvňáčky zavedenu jakousi „předškolní přípravku“, kde se děti mohou pozvolna seznámit se školním prostředím i budoucím kolektivem.

V Třebíči je dětí moc, v Jemnici málo

Faktem je, že ve školkách zůstává kvůli odkladům řada dětí déle. Kvůli tomu, že letos dětí v Třebíči přibylo, otevře se na podzim další třída ve školce Na Kopcích.

„Bude to jediná nová třída. Zastupitelstvo ji schválilo s tím, že třída bude naplněná,“ informovala Pánková.

Stagnující počty dětí ve školkách očekávají v okolních městech – v Moravských Budějovicích a Hrotovicích. Kapacity jsou tam dostačující. V Jaroměřicích mohou, po stavebních úpravách, kapacitu školky dle potřeby v budoucnu navýšit.

Naopak s klesajícím trendem v počtu dětí se potýkají v posledních letech v Jemnici.

„Už zhruba před čtyřmi roky jsme museli dvě třídy zrušit. To jsme kdysi bývali největší školka v regionu s osmi třídami. Teď jich máme jen šest. Ač je kapacita školky 200 dětí, máme jich jen 148,“ vysvětlila ředitelka tamní školky Milada Říhová.

Podle ní je zde malý počet dětí také v důsledku velké nezaměstnanosti na Jemnicku.

Autor: Eva Bártíková

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán zámku v Náměšti nad oslavou Marek Buš.

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 25. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies