Na Třebíčsku počátkem října s vakcinací začali praktičtí lékaři i územní pracoviště Zdravotního ústavu v ulici U Obůrky. „Očkovací látky máme dostatek, zájemci už přicházejí. První případy chřipky se objevují zhruba v polovině listopadu, kolem Martina. Nechat se naočkovat je nejúčinější ještě před tím,“ sdělil lékař zmíněného ústavu Josef Bezecný. Oproti loňsku mnohem větší zásoby vakcíny hlásí i lékárny.

A pro koho je očkování obzvlášť vhodné? Imunitní systém jinak zdravých lidí by si s chřipkou poradit měl. Větší pravděpodobnost výskytu je na pracovištích a v kolektivech, kde může značný počet pracovních neschopností ohrozit provoz.

Vakcínu může hradit pojišťovna

Existují však skupiny lidí, pro něž je svým průběhem a možnými komplikacemi nemoc vysoce riziková. Těm hradí vakcínu, za niž se běžně platí 220 korun, zdravotní pojišťovny. „Stejně jako vloni zdarma očkujeme pacienty nad 65 let věku, s chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacího ústrojí či ledvin a diabetiky,“ informovala třebíčská praktická lékařka Natálie Sedláčková. K tomu samozřejmě očkují i zájemce, kteří si vakcínu nechají předepsat, zakoupí ji v lékárně a vrátí se do ordinace k aplikaci.

Časově výhodnější je navštívit přímo očkovací centrum Zdravotního ústavu. To má vakcínu již k dispozici, leckdy zdlouhavá cesta do lékárny a zpět tudíž odpadá.

Onemocnět lze snadno

Virová chřipka se mezi lidmi přenáší kapénkovou infekcí – kýcháním, smrkáním, kašláním či pouhým mluvením. Projevuje se především vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Díky snadnému přenosu může přerůst v epidemii, někdy až v pandemii – hromadné postižení obyvatel celých států bez ohledu na hranice. Má různě závažný průběh a v nejtěžších případech může končit i smrtí. Každoročně opakované očkování je nejjednodušší a nejúčinnější metoda, jak se jí ubránit.