Nyní je na trhu očkovací látka, která dokáže u rizikových skupin těmto nemocem předcházet. Nejohroženější jsou děti do pěti let. Tato věková kategorie má totiž poněkud jinak nastavený imunitní systém než dospělí lidé.

Pneumokok se u člověka běžně vyskytuje v ústech a v celém nosohltanu. Pokud ovšem dojde k jeho proniknutí do míst, kde se za normálních okolností mikrobi nevyskytují, způsobí zde zánět. Může jít o dolní cesty dýchací, obličejové dutiny nebo třeba oblast středního ucha. Nastane-li situace, kdy se u malého dítěte nakombinuje zánět mozkových blan, otrava krve a těžký zápal plic, může to být pro něj smrtelné. Nebo přinejmenším hrozí doživotní následky jako epileptické záchvaty, hluchota či opožděný vývoj.

Tyto nemoci lze samozřejmě léčit antibiotiky. Ta jsou však často nasazena pozdě nebo je na ně konkrétní typ pneumokoka rezistentní. Nová očkovací látka je řešením.

A kdy se aplikuje?

Naočkovat dítě proti pneumokokovým onemocněním lze v rozmezí jeho dvou měsíců až pěti let. Počet dávek závisí na konkrétním věku a případné dotazy zodpoví každý pediatr. Vakcína je obecně dobře snášena. Jen zřídka se mohou objevit komplikace jako nevolnost, ztráta chuti k jídlu, ospalost a zvýšení teploty.

Očkovací látku dostanou zdarma děti se zdravotními indikacemi, jako jsou chronická plicní onemocnění nebo opakované záněty středního ucha v rozsahu čtyři a více za rok. Dále do této skupiny spadají například malí pacienti po prodělaných zánětech mozkových blan či pacienti onkologičtí. Ostatní si vakcínu platí.

Většina zdravotních pojišťoven na ni v různé míře přispívá. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna, mimo případy plně hrazené, poskytuje 800 korun dětem od dvou do pěti let s opakovanými záněty dýchacích cest.