VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci zachraňují kolonii ohrožených mravenců

Štěměchy - Další významnou přírodní lokalitou s evropským významem se může pochlubit Třebíčsko. Jedná se o místo s výskytem jednoho z nejohroženějších druhů mravenců.

24.7.2009
SDÍLEJ:

Formica foreli.Foto: Václav Křivan

Ochráncům přírody z Pozemkového spolku Podhorácko, provozovaného organizací Českého svazu ochránců přírody z Kněžic, se podařilo získat do svého vlastnictví významnou lokalitu u Štěměch.


„Jedná se o 1,8 ha bývalých obecních pastvin, na kterých se vyskytuje největší populace jednoho z našich nejohroženějších mravenců Formica foreli. Tento druh se u nás v současné době vyskytuje v ČR jen na několika málo posledních lokalitách,“ popsal významn místa Václav Křivan, vedoucí Centra ochrany přírody při Českém svazu ochránců přírody v Kněžicích. Právě v případě Štěměch se jedná o jednu z největších lokalit tohoto druhu nejen na našem území, ale i v celé střední Evropě. Na bývalých pastvinách se nachází až šest set mravenišť.


Mravenci i motýli


Lokalitu, která postupně patnáct let ležela ledem a zarůstala, objevili ochránci před několika roky a pečují o ni za podpory Ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu a programu Podpora činnosti nestátních neziskových organizací. Protože se jedná o druh, který vyžaduje řídké suché trávníky, je nutné sečení trávy, vyřezávání náletových dřevin a odklízení nepořádku, který tam lidé občas navozí.


Mraveniště, která si mravenci na louce vytvářejí z úlomků trav, jsou menší než u lesních mravenců a vysoká jsou do deseti centimetrů.
„Kromě pravidelné péče probíhá na lokalitě také průzkum dalších skupin hmyzu, pavouků a také rostlin. Kromě zmíněných mravenců se zde vyskytují některé regionálně ohrožené druhy denních motýlů a brouků,“ zmínil Křivan.


Význam výrazně přesahuje region


Sehnat finanční prostředky nejen na výkup pozemku, ale i na nezbytné geodetické zaměření a vytýčení hranic v terénu se podařilo díky podpoře poskytnuté ČSOB z Programu podpory regionů.


„Význam této teprve nedávno objevené cenné přírodní lokality přesahuje hranice regionu. Díky vstřícnému přístupu obce Štěměchy a podpoře uvedených institucí se ji daří účinně chránit, i když není zahrnuta mezi zvláště chráněná území,“ dodal nakonec Křivan.

Autor: František Vondrák

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení