Do konce června si návštěvníci mohou prohlížet staré stroje na výrobu bot a na pletení ponožek, dobové fotografie a plakáty, ale také vizualizaci chystané přeměny závodu v obytnou část města. ČTK to dnes řekl organizátor výstavy Martin Janík.

Obuvnická továrna je přes deset let zavřená. "Chceme lidem připomenout, kde pracovali. Zároveň chceme ukázat, že továrna není mrtvá, ale že je to prostor, který ožívá," řekl Janík.

Výstava zabírá kolem 2000 metrů čtverečních v horním patře staré budovy číslo sedm. Návštěvníkům je k dispozici i výtah s obsluhou. Budou moci vidět kolem 35 výrobních strojů používaných od 40. let do 90. let minulého století a také vzorky tehdy produkovaných bot a ponožek. Rozmach továrny dokumentují fotografie, ty nejstarší pocházejí z konce 19. století. Na výstavě s názvem Borovina … živá dodnes jsou k vidění i prvorepublikové propagační plakáty. Pro pobavení návštěvníků byla instalována i interaktivní výstava Hry a klamy.

S výrobou bot začala v Třebíči v polovině 19. století rodina Budischowských, která později zásobovala i rakousko-uherskou armádu. Od roku 1931 byl závod v třebíčské Borovině součástí Baťova obuvnického impéria, během socialismu fungoval jako Závody Gustava Klimenta. Od 90. let se třebíčská továrna jmenovala Bopo. Někdejší největší tuzemský producent obuvi zastavil výrobu v roce 2000 kvůli sílící konkurenci z východu.

Budovy v Borovině teď patří několika podnikatelům, kteří z nich chtějí vytvořit městskou čtvrť s byty a obchody, a to při zachování původního architektonického stylu. V areálu už byly obnoveny technické sítě. Prvních 20 až 30 bytů by mohlo být dokončeno v příštím roce.