VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: V Radoníně se rozhodli opět obnovit Hry bez hranic

Radonín - Většina z nás si ještě pamatuje legendární Hry bez hranic, které v 90. letech minulého století dokázaly k televizním obrazovkám připoutat statisíce diváků a které spočívaly v zápolení týmů z celé Evropy v netradičních disciplínách. Jedny se tehdy dokonce konaly i v Třebíči, kde týmy z Československa, Itálie, Portugalska, Francie a dalších zemí bojovaly na tamním koupališti Polanka.

24.8.2015
SDÍLEJ:

Skoro čtvrt století poté, co Hry bez hranic sledovala celá Evropa, se jejich slávu rozhodl obnovit Radonín.Foto: Milan Krčmář

Skoro čtvrt století poté, co Hry bez hranic sledovala celá Evropa, se jejich slávu rozhodl obnovit Radonín. Malá obec na západě Třebíčska, která čítá jen zhruba sedmdesát duší. Sice na těchto hrách, jež v sobotu proběhly na radonínském hřišti, nesoutěžili reprezentanti různých evropských zemí, vzhledem k velikosti obce šlo však i přesto o akci velkolepou, dokonce meziokresní. Kromě závodníků z Radonína se totiž o medaile utkaly celky z Bransouz a Panské Lhoty, která leží již na Jihlavsku.

„Myšlenka uspořádat takové hry mě napadla někdy kolem desáté hodiny večer, když jsem doma poklízela," vzpomíná radonínská starostka Věra Kudrnová. „V práci mám kolegu z Panské Lhoty, se kterým jsme si řekli, že by to nebyla špatná akce, k tomu jsme přizvali i naše přátele z Bransouz a pustili se do toho."

Stejně jako původní Hry bez hranic, i ty radonínské lákaly na hodně netradiční soutěžní disciplíny. Zapomeňte na obyčejný běh na sto metrů či skok do dálky. Něco tak všedního nechť si nechají pořadatelé olympiád a atletických mistrovství světa! Radonínské hry sice také většinou spočívaly v pohybových dovednostech, k tomu však bylo potřeba mít i zručnost či zvolit odpovídající strategii.

Kopýtková cesta

Každé družstvo bylo smíšené, neznamená to však, že by pánové byli díky větší síle ve výhodě. I krásnější část týmů totiž mohla výrazně ovlivnit pořadí. Kupříkladu v disciplíně „Kopýtková cesta" spočívající v chůzi na špalících, kterou měli soutěžící ztíženou tím, že museli mít na hlavě hasičskou přilbu, jež jim neustále padala do očí, se očividně lépe dařilo slabšímu pohlaví. Jednak má lepší zkušenosti s chůzí na podpatcích, kramflecích a klíncích, kterou chůze na špalících značně připomíná, jednak si dámy mnohdy dokážou jediným pohybem hlavy upravit kadeře tak, že jim nepadají přes oči což se tentokrát hodilo na neposlušnou přilbu.

Jinou disciplínou byl například běh s lavičkou, na níž si hověli nejmladší účastníci soutěže, další například ve štafetovém zatloukání hřebíků. Pravidla tohoto závodu, příznačně nazvaného „Ferda Mravenec", však zatloukání podmiňovala tím, že každý účastník musí s kladivem přeběhnout přes hřiště a do hřebíku uhodit jen jednou. Kdo měl dva úhozy, dostal trestné kolečko, ovšem již bez tlučení do hřebíku. Zde se naplno projevila schopnost taktizování jednotlivých týmů, protože hlavně zkraje, kdy hřebík nechtěl po první ráně stát, bylo lepší trefit jej hned dvakrát a obětovat kolo navíc.

Radonínské hry bez hranic však nespočívaly pouze v dovednostních soutěžích, ale také třeba ve Chvilce poezie. Takto doslova se jmenovala disciplína, kdy týmy dostaly šest slov, která pak musely během deseti minut zakomponovat do básně. Hry se tak v podstatě držely Coubertinovy zásady, že člověk má rozvíjet nejen tělo, ale i ducha.

„Hry byly pěkné, přijeli i fanoušci, kteří povzbuzovali. I když to byl první, tedy zkušební ročník, nevidím důvod, proč bychom je někdy příště neuspořádali zase," zamýšlí se radonínská starostka.

MILAN KRČMÁŘ

Autor: Redakce

24.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení