VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Unikátní psí hřbitov v Třebíči končí, hroby ale nezmizí

Třebíč - Ve stínu vodárny a na dohled od nedostavěné hvězdárny se na kopci v severní části Třebíče rozprostírá takzvaný psí hřbitov. Na malém oploceném prostranství se tam nachází zhruba osmdesátka náhrobků, pod nimiž jsou pohřbeni nejrůznější zvířecí domácí miláčci.

27.3.2014
SDÍLEJ:

Ve stínu vodárny a na dohled od nedostavěné hvězdárny se na kopci v severní části Třebíče rozprostírá takzvaný psí hřbitov.Foto: Tadeáš Mahel

Další už mezi ně ale nepřibudou, psí hřbitov už totiž nebude provozován. „Zákaz pohřbívání zvířat," hlásí cedule pověšené na plotě. Psi nebo kočky se tam přitom pohřbívali několik let. Třebíč patřila k jednomu z velmi mála měst, kde podobné místo existovalo.

K jeho založení poskytl pozemek městský úřad a o hřbitov samotný se po celou dobu staral místní občan Libor Hahn. „Ten však v dalším provozování už pokračovat nechce. Jiného provozovatele se sehnat nepodařilo, navíc plánovaná kapacita hřbitova se blíží vyčerpání," popsal důvody uzavření pohřebiště mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Bude nové místo?

Stávající hřbitov však ze svého místa nezmizí. Bude „zakonzervován" v současném stavu a udržován, k dalšímu rozšíření určitě nedojde. „Nenecháme psí hřbitov zavézt buldozerem, budeme jej dále udržovat. Bude se zde opravovat oplocení a pravidelně sekat tráva," uklidnil Přibík majitele pohřbených zvířat.

Obyvatelé Třebíče si za několik let provozu na psí hřbitov zvykli. Najdou se i tací, kteří o něj nechtějí přijít. „Oslovilo nás hned několik příznivců zvířat s tím, že by měli zájem o provoz psího hřbitova na jiném místě. Momentálně se s nimi vhodný prostor pokoušíme najít," řekl předseda Ligy na ochranu zvířat ČR a vedoucí třebíčského útulku Petr Ondráček. Vyřídit všechna potřebná povolení však nebude lehké. „Vše podléhá schvalovacímu řízení a musely by se k tomu vyjádřit různé úřady. Obnáší to spoustu papírování, je nutné dát pozor například na podzemní vodu. Je to komplikovaná věc," upozornil Božek Vejmelka z Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina.

O uhynulé psy a kočky se tak musí jejich majitelé postarat sami. „Podmínky pro pohřbívání domácích zvířat stanovuje Zákon o veterinární péči číslo 166/1999. Uvádí, že nerozhodla-li státní veterinární správa z nákazových důvodů jinak, může chovatel sám na vlastním pozemku neškodně odstranit mrtvolku zvířete," citoval zákon mluvčí Ivan Přibík.

Neškodným odstraněním se v něm myslí zahrabání na vhodném místě (tedy ne v blízkosti např. studny), v hloubce minimálně 80 centimetrů a s použitím dezinfekčních prostředků.

„Pokud majitel uhynulého zvířete nedisponuje vhodným vlastním pozemkem, může se obrátit na specializovanou firmu, která provádí sběr a svoz uhynulých zvířat. Lze také využít služeb krematoria pro zvířata v Brně," dodal mluvčí Přibík. Služeb specializované firmy využívá při odstraňování těl uhynulých zvířat také třebíčský útulek. „Máme box na uhynulá zvířata, kam zvíře dáme. Potom musíme zavolat kafilérii a oni si těla odvezou," podotkl Ondráček s tím, že tímto způsobem občas odstraňují i přejetá zvířata, která jim donese policie.

TADEÁŠ MAHEL

Autor: Redakce

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení