VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Rybáři chtěli vylovit rybník, bobři jim ho přes noc napustili

Třebíčsko - Bobři si opět našli cestu na Třebíčsko. Zatímco ochránci přírody z velké části jásají, rybářům vznikají škody. Asi nejhorší situace panuje u Litohoře a na dalších místech Moravskobudějovicka v toku řeky Rokytky.

31.3.2015
SDÍLEJ:

Nejviditelnější stopou po bobrech jsou okusy stromů. Takto například bobři řádí na hrázích rybníku Lubí.Foto: Milan Krčmář

„Podle posledního sčítání, které každoročně u zvěře provádíme, jsou tady asi čtyři kusy. I v takovém malém počtu ale nadělají ostudy, že to až hezké není," řekl myslivecký hospodář litohořské honitby Vladimír Karpíšek.

Tamní bobři se podle něj nezastaví téměř před ničím. K zemi poslali i staré topoly, jejichž kmeny měly v průměru kolem jednoho metru. „Loni na podzim sem přijeli rybáři a začali vypouštět rybník, aby ho mohli druhý den vylovit. Když ale pak s veškerou výbavou a ve velkém počtu přijeli, tak se nestačili divit. Bobři jim odtok do rána přehradili a rybník z poloviny znovu napustili," popisoval Vladimír Karpíšek.

Událost z Moravskobudějovicka potvrdil i výrobní ředitel Rybářství Lipnice, které hospodaří na 800 hektarech vodních ploch, Vít Fridrichovský. Není to ale ani zdaleka jediná potíž rybářů s bobrem. „Vrtá nám do hrází, odtokových stok, které i přehrazuje, zatápí pozemky kolem rybníků, což se nelíbí nám ani zemědělcům, zastavuje nám vodu do sádek, což může být velký problém, hází nám stromy na hráze a bezpečnostní přelivy," vyjmenovával.

„Co všechno se může následkem toho stát, nechci raději ani domýšlet," poznamenal ředitel Fridrichovský.

Jaroslav Kotrba z odboru životního prostředí Městského úřadu Moravské Budějovice o problému ví. Navíc očekává, že bobři se od Litohoře rozšiřují i do dalších honiteb, například k Lukovu. „Momentálně čekáme na statistická zjištění od jednotlivých mysliveckých hospodářů," upřesnil.

Nic to však nemění na tom, že bobr evropský patří i přes rozrůstající se populaci k silně ohroženým druhům. Před lidským zásahem, který by mu znepříjemňoval život, jej chrání evropská legislativa.

Nebylo tomu tak vždycky. „Bobr tady byl už v dávné minulosti, lidé ho ale vyhubili a on se sem vrací. Také k tomu musíme připočíst, že se rychle množí a navíc není příliš náročný na kvalitu životního prostředí," podotkl vedoucí krajské Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč.

Podle Víta Fridrichovského to byli právě ochranáři, kteří bobra do českých a moravských vod vrátili. „Stalo se to v Národním parku Podyjí, odtud se k nám proti proudu dostal. Teď ho tady máme a musíme ho trpět," připomněl.

Řešení, jak proti bobrům bojovat, prý prakticky neexistuje. „Můžeme sice požádat o odstranění hrází nebo odškodnění za to, co nám chráněný druh způsobil, je to ale takové martyrium, že jsme se k tomu zatím neodhodlali," řekl Vít Fridrichovský.

Jak ale sám řekl, pohár trpělivosti přeteče stejně rychle jako bobrem přehrazené rybníky a řeky. „Sice nám potom možná bude vyhověno a nějaké peníze dostaneme, to, že nám ale na bobrem odříznutých sádkách leknou ryby, my nebudeme žádné mít a přijdeme kvůli tomu o zákazníky, nám už nikdo nevynahradí," poznamenal výrobní ředitel Rybářství Lipnice.

Bobra ale nepřilákaly pouze vody na Moravskobudějovicku. Jeho stopy v podobě okousaných stromů jsou patrné například na rybníku Lubí mezi Třebíčí a Ptáčovem, na řece Jihlavě u Vladislavi nebo také na Oslavě mezi Naloučany a Náměští. „Jde asi jen o jednu rodinku. Samozřejmě tam kácí stromy, škody ale zatím nejsou závratné," řekl vedoucí náměšťského odboru životního prostředí Tomáš Sedláček.

Autor: Kamil Černý

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení