VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér připíjel na Vysočinu, rozvoj Okříšek i elektrárnu

Třebíčsko – Předseda vlády Bohuslav Sobotka zavítal v rámci své návštěvy Vysočiny také na Třebíčsko. Zavítal do Třebíče a Okříšek a dotkl se nejzávažnějších otázek regionu – zaměstnanosti a dopravní obslužnosti.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Historicky první návštěvu ministerského předsedy mají za sebou Okříšky. Místní umělecký soubor jej přivítal zpěvem, tancem a chlebem a solí, starosta městyse Zdeněk Ryšavý pravou moravskou slivovicí. Foto: Deník/ Kamil Černý

Kromě tanečního vystoupení místního souboru jej v Okříškách přivítali chlebem se solí a slivovicí. „Na Okříšky a také na Vysočinu," popřál premiér nad sklenkou.

V Okříškách na něj čekali desítky lidí. Někteří jej vyhlíželi z oken obecních bytů, jiní postávali opodál. „Je to historická událost, vždyť sem nikdo nikdy z vlády nebo Hradu nepřijel," řekl senior František Paznocht.

Na okříšské radnici se řešily zásadní otázky regionu i městyse. „Je třeba spolupracovat s obcemi a firmami tak, aby vláda mohla podpořit jejich rozvojové záměry. Vláda by měla být připravena podporovat infrastrukturu, která by umožnila vznik a rozvoj průmyslových zón, jakou jsme dnes viděli nedaleko Okříšek," líčil předseda vlády.

A právě dopravní obslužnost firem působících v Okříškách a nedaleké Nové Vsi, které dohromady zaměstnávají přes dva tisíce lidí, byla dalším tématem. 
„Občané jezdí hlavně auty, nedaří se je získat pro hromadnou autobusovou dopravu, proto se budeme snažit, abychom v příštích letech posílily výdaje státu na dopravní infrastrukturu a hledat řešení vhodná pro občany daných obcí i zaměstnance, kteří každodenně dojíždějí za prací," řekl Sobotka.

Na okříšské půdě se překvapivě řešil i státní rozpočet. „Našim cílem je plný návrat k valorizaci penzí. Chci připomenout, že minulá pravicová vláda ji zredukovala na jednu třetinu inflace, letos to tak bylo o ostudnou průměrnou částku 45 korun," připomněl Bohuslav Sobotka.
Program v Okříškách pokračoval setkáním se zastupiteli městyse a poklepáním základního kamene budoucího chráněného bydlení pro klienty náměšťského Domova bez zámku. Krom toho premiér navštívil společnost Mann Hummel Service a Fraenkische CZ.

Svůj včerejší program na Třebíčsku ale zahájil v okresním městě. Cesta premiéra začala obědem v restauraci v kulturním domě Fórum v Třebíči. Poté předseda vlády i se svým doprovodem zamířil na prohlídku Střední průmyslové školy Třebíč. Beseda, která byla hlavním bodem návštěvy školy, měla dvě základní témata – budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany a střední odborné školství.

Životnost Dukovan

„Čeká nás v Evropě důležitá debata, kdy chceme obhájit prodlužování životnosti Dukovan, co to bude možné. Tak aby byly splněny všechny technické a bezpečnostní parametry. Ale souběžně s tím bych byl velmi rád, kdyby se rozjely práce na přípravě výstavby nového bloku," Sobotka a v podobném duchu hovořil o několik chvil později také v Okříškách. „V období 2030 až 2040 bychom měli být připraveni na výstavbu nového bloku. Rozhodnutí by mělo padnout v horizontu několika příštích let. Přitom chceme jednat i s našimi sousedy v zahraničí, abychom pro to připravili co nejlepší prostředí," doplnil.

Vláda má ve svém programu výstavbu nových jaderných bloků, pokud to bude energeticky výhodné. Podle Sobotky je však těžké odhadnout, jak se bude energetická politika v Evropě vyvíjet. A je těžké odhadnout návratnost. „Není to čistě ekonomická investice, ale i do energetické nezávislosti naší země. Když se podíváte na to, co se dnes odehrává například na Ukrajině, tak energetická nezávislost získává úplně nový význam," dodal předseda vlády.

Premiérovi se rovněž líbily nové obory Energetika a Mechanik seřizovač se zaměřením na zpracování plastů. „Nové obory, na kterých se domlouváte v rámci regionu s ostatními středními školami a se zajímavými zaměstnavateli, to je přesně ta podoba pružnosti, kterou ve školství potřebujeme. Maximální sepětí mezi státním školstvím, veřejným školstvím a trhem práce," chválil Sobotka.

Autor: Kamil Černý, František Vondrák

31.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení