„Co se stane, když přijde ještě silnější hurikán než KYRIL nebo EMMA? Viděli jsme v televizi i popadané sloupy vysokého napětí. Co když příště budou padat sloupy i v okolí Dukovan? Co se děje pokud obrovský elektrický výkon není kam nebo není kudy dodávat?“ to jsou otázky, které si zástupci ČEZu, České přenosové soustavy (ČEPS a.s.) a E.Onu přijeli vyzkoušet do Dukovan.

„Pokud by na některém z bloků nezůstala v provozu turbína a nastal by ještě další řetěz poruch, může se stát, i když málo pravděpodobně, že reaktorový blok se ocitne úplně bez proudu. Jako zvláště cenný nezávislý zdroj elektřiny je pak pro dukovanskou jaderku vodní elektrárna Dalešice,“ informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka.

A podle jeho slov jsou ještě další možnosti, variant jsou desítky. V takových krizových situacích vždy záleží na aktuálním stavu zařízení a podle toho se vybere varianta nejvhodnější.

V tom je to právě náročné. Rychle zmapovat situaci – to se nedá bez komunikace s dispečinky a dalšími vnějšími subjekty. Pokud ale nastanou větší poruchy v síti, právě dispečinky mají mnoho různých telefonátů a práce „nad hlavu“.

Vezmou včas i důležitý hovor z jaderné elektrárny? Domluvit se potřebujeme rychle s pracovišti v Praze, Brně, Ostravě, ve Slavěticích, Dalešicích a Sokolnicích a optimální postup zaručí jen souhra mezi všemi zúčastněnými.

„Uvedené důvody nás vedou k tomu, že si podobné stavy chceme vyzkoušet a procvičit, abychom získali zkušenosti pro zlepšení našich postupů a natrénovali méně obvyklé situace,“ dodal Petr Spilka.