VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Barevný pohled Zdeňka Šplíchala

Jaroměřice nad Rokytnou - Druhý plán obrazu - Barevný pohled. Tak zní celý název výstavy malíře, sochaře a výtvarného experimentátora Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: Zbyněk Hobza

Zdeněk Šplíchal se narodil roku 1948 v Třebíči, kde dosud žije a tvoří. V roce 1966 založil spolu s přáteli, mladými výtvarníky, Skupinu 4, ve druhé polovině 80. let se zúčastnil letních seminářů Školy výtvarného myšlení v Brně pod vedením Igora Zhoře. V roce 1999 absolvoval Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a tam složil také v roce 2003 státní zkoušku z Výtvarné kultury.

Tvorba tohoto originálního třebíčského výtvarníka je dnes zastoupena ve sbírkách mnoha galerií (Jazzová sekce-Artforum v Praze, Galerie Výtvarného umění Ostrava, Městská galerie Břeclav, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, Galerie Smečky Praha, Galerie výtvarného umění Hodonín, Lidické galerie Lidice), a také v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Zdeněk Šplíchal uspořádal na padesát samostatných výstav a zúčastnil se dalších šedesáti kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

V letech 1989 až 1996 vytvořil díla pro architekturu v Třebíči, v roce 1998 objekt pro rakouský Oberhöflein a v roce 2003 Památník Josefa Zvěřiny ve Stříteži u Třebíče. Zdeněk Šplíchal je členem Unie výtvarných umělců České republiky, TT Klubu v Brně, Klubu konkretistů ČR, Sdružení výtvarných umělců Vysočiny a Klubu výtvarných umělců Horácka.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnil osobně i její autor Zdeněk Šplíchal, který poděkoval všem za účast na zahájení výstavy a objasnil všem přítomným pozadí svého úzkého vztahu k městu, který se váže k rodinné historii i současnosti. Vyzvedl mimo jiné i skutečnost, že „Výstava je průřezem různých cyklů, aby divák netrpěl na výstavě nudou.“

Zahájení výstavy bylo zpestřeno kulturním vystoupením skupiny 4 takty a malým občerstvením.

Výstava je přístupná návštěvníkům v prostorách Špitálu v běžné otevírací době do 30. června 2017.

Jana Bečková

Autor: Redakce

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Kressa: Zrození života I, olej, 1972.
8

Lubomír Kressa dostal od osudu jen osmnáct tvůrčích let

Ilustrační snímek

Herních testů přibývá

Noční hasičské závody, argentinské tango či ochutnávka francouzské hudby

Třebíčsko - Další letní víkend na Třebíčsku bude opět plný zajímavých akcí.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kněží Bula a Drbola se přiblížili k titulu blahoslavený

Třebíčsko, Vatikán – Blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly se opět přiblížilo. Vatikán již potvrdil správnost spisu o životě a mučednické smrti obou farářů. Materiál díky tomu může zamířit komisařům a po jejich případném souhlasu k papeži Františkovi, který bude mít poslední slovo.

Kosa opět padla na kámen. Obilí u Římova shořelo

Římov – Další jiskra, která odlétla, když lišta kombajnu narazila na kámen, a další požár pole. Tentokrát k němu došlo u Římova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení