VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Barevný pohled Zdeňka Šplíchala

Jaroměřice nad Rokytnou - Druhý plán obrazu - Barevný pohled. Tak zní celý název výstavy malíře, sochaře a výtvarného experimentátora Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: Zbyněk Hobza

Zdeněk Šplíchal se narodil roku 1948 v Třebíči, kde dosud žije a tvoří. V roce 1966 založil spolu s přáteli, mladými výtvarníky, Skupinu 4, ve druhé polovině 80. let se zúčastnil letních seminářů Školy výtvarného myšlení v Brně pod vedením Igora Zhoře. V roce 1999 absolvoval Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a tam složil také v roce 2003 státní zkoušku z Výtvarné kultury.

Tvorba tohoto originálního třebíčského výtvarníka je dnes zastoupena ve sbírkách mnoha galerií (Jazzová sekce-Artforum v Praze, Galerie Výtvarného umění Ostrava, Městská galerie Břeclav, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, Galerie Smečky Praha, Galerie výtvarného umění Hodonín, Lidické galerie Lidice), a také v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Zdeněk Šplíchal uspořádal na padesát samostatných výstav a zúčastnil se dalších šedesáti kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

V letech 1989 až 1996 vytvořil díla pro architekturu v Třebíči, v roce 1998 objekt pro rakouský Oberhöflein a v roce 2003 Památník Josefa Zvěřiny ve Stříteži u Třebíče. Zdeněk Šplíchal je členem Unie výtvarných umělců České republiky, TT Klubu v Brně, Klubu konkretistů ČR, Sdružení výtvarných umělců Vysočiny a Klubu výtvarných umělců Horácka.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnil osobně i její autor Zdeněk Šplíchal, který poděkoval všem za účast na zahájení výstavy a objasnil všem přítomným pozadí svého úzkého vztahu k městu, který se váže k rodinné historii i současnosti. Vyzvedl mimo jiné i skutečnost, že „Výstava je průřezem různých cyklů, aby divák netrpěl na výstavě nudou.“

Zahájení výstavy bylo zpestřeno kulturním vystoupením skupiny 4 takty a malým občerstvením.

Výstava je přístupná návštěvníkům v prostorách Špitálu v běžné otevírací době do 30. června 2017.

Jana Bečková

Autor: Redakce

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kladivářka Krajčová přidala krajský rekord dorostenek

Václav Hrůza.

Říkal jsem mu strýčku. Václav Hrůza přežil Heydrichiádu

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Vysočina – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Nuclears vyřadili pražskou Kotlářku

Třebíč - Baseballistům Třebíče se podařilo přejít přes loňského finalistu nejvyšší soutěže z Českého baseballového poháru, když Na Hvězdě porazili Kotlářku Praha 3:1. Pražanům tak zároveň oplatili dvě porážky z předchozích utkání Extraligy.

Krajské kolo ovládly školy z Třebíče

Třebíč - Domácí zazářili. Krajské kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV) pro Vysočinu, které hostil atletický stadion Spartaku Třebíč, opanovaly místní školy. Soutěž družstev vyhrála třebíčská ZŠ TGM, druhá skončila ZŠ Horka-Domky Třebíč a třetí byla ZŠ Komenského ze Žďáru nad Sázavou.

V Okříškách přibylo 117 nových stromů. Podívejte se

Okříšky - S trochou nadsázky se dá říct, že kam se člověk podívá, tam v Okříškách stojí nový strom. Zahradníci vysadili na různých místech v městysi celkem 117 stromů, nyní k nim ještě přidávají keře. I těch budou stoky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies