VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Barevný pohled Zdeňka Šplíchala

Jaroměřice nad Rokytnou - Druhý plán obrazu - Barevný pohled. Tak zní celý název výstavy malíře, sochaře a výtvarného experimentátora Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Zdeňka Šplíchala, otevřené ve výstavních prostorách Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: Zbyněk Hobza

Zdeněk Šplíchal se narodil roku 1948 v Třebíči, kde dosud žije a tvoří. V roce 1966 založil spolu s přáteli, mladými výtvarníky, Skupinu 4, ve druhé polovině 80. let se zúčastnil letních seminářů Školy výtvarného myšlení v Brně pod vedením Igora Zhoře. V roce 1999 absolvoval Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a tam složil také v roce 2003 státní zkoušku z Výtvarné kultury.

Tvorba tohoto originálního třebíčského výtvarníka je dnes zastoupena ve sbírkách mnoha galerií (Jazzová sekce-Artforum v Praze, Galerie Výtvarného umění Ostrava, Městská galerie Břeclav, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, Galerie Smečky Praha, Galerie výtvarného umění Hodonín, Lidické galerie Lidice), a také v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Zdeněk Šplíchal uspořádal na padesát samostatných výstav a zúčastnil se dalších šedesáti kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

V letech 1989 až 1996 vytvořil díla pro architekturu v Třebíči, v roce 1998 objekt pro rakouský Oberhöflein a v roce 2003 Památník Josefa Zvěřiny ve Stříteži u Třebíče. Zdeněk Šplíchal je členem Unie výtvarných umělců České republiky, TT Klubu v Brně, Klubu konkretistů ČR, Sdružení výtvarných umělců Vysočiny a Klubu výtvarných umělců Horácka.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnil osobně i její autor Zdeněk Šplíchal, který poděkoval všem za účast na zahájení výstavy a objasnil všem přítomným pozadí svého úzkého vztahu k městu, který se váže k rodinné historii i současnosti. Vyzvedl mimo jiné i skutečnost, že „Výstava je průřezem různých cyklů, aby divák netrpěl na výstavě nudou.“

Zahájení výstavy bylo zpestřeno kulturním vystoupením skupiny 4 takty a malým občerstvením.

Výstava je přístupná návštěvníkům v prostorách Špitálu v běžné otevírací době do 30. června 2017.

Jana Bečková

Autor: Redakce

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Ilustrační foto.

Katolické gymnázium buduje nové učebny za 88 milionů

Besedu rozezní hlasy operních div

Moravské Budějovice - Obyvatele Moravských Budějovic čeká další kulturní zážitek. Tentokrát městské kulturní středisko navštíví trio operních pěvkyň. V pondělí 25. září proběhne ve velkém sále Besedy jejich koncert Divy lásky a hudby.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Okříšky - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

Den charity nabídne běžecký závod s Petrem Svobodou

Třebíč - Třebíč se v pondělí 25. září připojí k celorepublikovému projektu Den charity. Na Karlově náměstí bude probíhat kulturní program a uskuteční se i běžecký závod.

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Vysočina – S příchodem podzimu se otevírají houbařům nadějné vyhlídky, z lesů Vysočiny si nyní přinášejí pěkné úlovky. „Našla jsem křemenáče, bedly a také rodinku praváků, a to když jsem náhodou odhrnula borůvčí,“ řekla Lenka Veselá ze Žďáru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení