VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevená štola leží na stříbronosné žíle Terezii

Jemnice - Štola objevená letos v Jemnici při pracích na rekonstrukci kanalizace skrývala tajemství. Odborníci zjistili, že je pozůstatkem z doby těžby cenných kovů v Jemnici.

3.11.2011 1
SDÍLEJ:

HISTORICKÁ ŠTOLA VJEMNICI. Budí pozornost geologů i zájemců o historii Jemnice. Podle odborníků totiž leží na stříbronosné žíle s názvem Terezie. V současnosti je již štola zalita směsí betonu a popílku.Foto: archiv Město Jemnice

K odkrytému podzemnímu prostoru, o velikosti zhruba 150 kubických metrů, jemnický místostarosta Petr Novotný sdělil: „Dnes už bezpečně víme, že jde o pozůstatek důlní činnosti, která probíhala na stříbronosné žíle Terezii.“ Podle jeho slov tomu nasvědčují i výzkumy zeměměřičů a speleologů. „Jsme si jisti tím, že štola v Dačické ulici je pozůstatkem těžební činnosti z let 1830 až 1832, kdy zde hraběnka Trautmansdorfová prováděla poslední pokusy o těžbu drahých kovů na hraběcím Trautmansdorfském panství v Jemnici,“ uvedl místostarosta.

Třebíčská firma Klee, provádějící zde letos rekonstrukci kanalizace, zajistila archeologický a geologický průzkum. Podle místostarosty se odborníci shodují, že někdejší důlní činnost v Jemnici potvrzuje i mapka z roku 1830. Porovnání této mapky s body souřadnic objevené šachty naznačují, že na protilehlé straně údolí (v lokalitě zvané U Havířských jam), leží další jámy, pozůstatky dávné činnosti jamníků (horníků). „Protažením spojnic bodů havířských jam a letos nalezené štoly bylo zjištěno, že leží na stejné žíle Terezii,“ vypíchl Novotný.

Připomenul, že druhá známá jemnická rudonosná žíla, nazvaná Jan Nepomucký, propojuje lokalitu U Havířských jam s další těžební lokalitou - Vlčí horou, ve směru na Želetavu. Průzkumy oblasti U Havířských jam probíhaly v roce 1968, kdy byly jámy odkryty.

Archeologický průzkum štoly v Dačické ulici prováděla jihlavská pobočka firmy Archaia. Její pracovník Petr Hrubý zmínil, že štola mohla kdysi sloužit k umístění vodního kola, kterým se poháněly vodotěžní stroje. „S určitou opatrností z toho lze vyvozovat, že tam nějaký důlní komplex byl. Mohla to být krátkodobá pokusná těžba, možná i stříbra,“ připustil Hrubý. Odvozuje to i od skutečnosti, že na Českomoravské vrchovině se nachází převážně polymetalické rudy obsahující stříbro. „Jestli mělo být produktem těžení stříbro nebo jiné kovy z polymetalických rud, to ale nevíme,“ shrnul Hrubý. Podle něj nevznikl důvod k dalšímu archeologickému průzkumu, neboť žádné archeologické materiály nebyly na místě šachty nalezeny.

Po geologické stránce šachtu zmapovala a zakreslila firma Arkadis. Další postup navrhl Báňský úřad v Brně.

O provedených opatřeních jemnický místostarosta informoval: „Štola je v současnosti již zalita betonem se směsí popílku. Popílek byl použit kvůli přilnavosti ke stěnám. Ze štoly už vlastně nic není vidět, pouze vývod pro odvzdušnění. Silnice na Dačické ulici je už od listopadu průjezdná.“ Nyní parta zapálených nadšenců chystá znovuzaměření šachty, což potvrdí souvislosti s ostatními těžebními jámami.

Autor: Eva Bártíková

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení