VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce zajímá stav velkých stromů

Třebíčsko - Obce a města věnují v poslední době zvýšenou pozornost stromům. Po tragických lednových událostech ve Zlíně si mnohé samosprávy v okrese Třebíč dávají zpracovat znalecké posudky. Někde se intenzivně prořezává a kácí, ale bude se i více sázet. Názory starostů i odborníků se různí.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/David Taneček

Jedním z míst, kde se teď na zeleň více zaměřili, jsou Moravské Budějovice. „Od začátku roku jsme skáceli dvacet stromů, především z bezpečnostních důvodů,“ informoval Tibor Andrejkovič, vedoucí odboru životního prostředí. „Dnes jsme odstranili čtyři lípy u kostela,“ přiblížil v pátek aktuální stav. Bude se prý pokračovat. V Budějovicích se však snaží upřednostňovat zdravotní řez před kácením. Stromy porážejí v nutných případech, pryč musí ze zástavby například nevhodné vysoké smrky. Na uvolněná místa už budou budějovičtí dávat stromy středního vzrůstu. Jako novinku plánují ozelenění polních cest. Požádali již o dotaci.


Posoudit a prořezat nechali vzrostlé stromy i v malé obci na severozápadě okresu, Hlubokém. Péči rozdělili do tří etap, najali si specialistu. Loni dělali staré lípy, letos přijdou na řadu javory, jasany a akáty. „Přes všechnu péči nezabráníme tomu, aby stromy při vichřici nenadělaly škodu,“ upozornila starostka Marie Svobodová.


Zajímavým příkladem je Jinošov. Obec zabránila pokácení staré aleje ve směru do Kralic. Její odstranění požadovali silničáři. „Zastupitelstvo odmítlo dát povolení. Pokusíme se vyčlenit peníze na znalce, který by posoudil skutečný stav,“ vysvětlil starosta Pavel Křeček. Podle starosty je současný zájem o stromy zbytečnou bublinou, jsou ve vesnicích i krajině odjakživa. Obec nechala pokácet jenom tři kusy, které se nakláněly.


Jedním z předních odborníků v arboristice, tedy péči o stromy, je Jaroslav Kolařík. V 90. letech zaváděla firma v Česku moderní metody pro posuzování a ošetření stromů. „Záležitost ve Zlíně zahýbala s celým odborem. Spousta správců zeleně, ať městských nebo soukromých, si teď více uvědomuje otázku provozní bezpečnosti. Stromům se věnuje zvýšená pozornost,“ sdělil Kolařík.


Poměrně jednoznačný názor na údržbu stromů má „stromolezec“ Pavel Procházka z Vanova u Telče. Specializuje se i na památné stromy. Výrazné prořezání i kácení je prý leckdy potřeba. „Úředníci to berou na lehkou váhu. Čím větší město, tím větší ochranářské tlaky. Mám negativní názor na ekology a ochranáře, nic o tom nevědí,“ hřímal Procházka.


Zákon říká, že péče o dřeviny, zejména jejich ošetřování a udržování, je povinností vlastníků. Laicky řečeno: Čí je pozemek, toho je strom. Dovnitř stromů však běžný člověk nevidí. Odborný posudek jednoho kusu však přijde na několik tisíc korun. Proto na městském úřadu v Třebíči dávají posoudit především ty stromy, které mají vyšší ekologickou a společenskou hodnotu. „Naším úkolem je stromy chránit, ale ne na úkor bezpečnosti lidí ve městě,“ sdělil Pavel Vosátka z odboru životního prostředí.

Autor: Ivan Přibík

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení