VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O osudu provizorní okružní křižovatky rozhodne anketa

Třebíč - Je tento kruhový objezd užitečný? Měl by zde být stálý kruhový objezd? Takové otázky klade řidičům anketa, kterou vyhlásilo město Třebíč. Na základě výsledku plynoucího z dotazování obyvatel hodlá radnice rozhodnout, jak bude křižovatka ulic Brněnská, Velkomeziříčská a Cyrilometodějská v budoucnu vypadat.

10.4.2015 6
SDÍLEJ:

Ještě nedávno určovaly přednost v křižovatce třebíčských ulic Brněnská, Velkomeziříčská a Cyrilometodějská svislé dopravní značky, dnes už se řidiči orientují pouze podle pravidel kruhového objezdu. Foto: Deník/ Kamil Černý

Do posledního březnového víkendu tam vozy projížděly klasickou křižovatkou s hlavní a vedlejší silnicí. Už jedenáctým dnem si ale motoristé zvykají na provizorní kruhový objezd, který nechala radnice postavit hlavně kvůli opravám ulice Sportovní. „Měl by se usnadnit průjezd touto křižovatkou, která je teď pochopitelně více zatížená hlavně ze směru od Brna, protože doprava jezdí spíš tudy než po značené objízdné trase po ulicích Rafaelova a Míčova," řekl starosta Třebíče Pavel Janata.

Kromě aut z Brněnské nyní dopravním uzlem projíždějí i vozy z Hájku, které tudy míří do jižní části města. „Velký provoz je tam ze dvou stran a křižovatka, jak dříve fungovala, by tento nápor jen těžko zvládala," vysvětlil starosta, proč provizorní kruhový objezd vznikl.

Finální rozhodnutí, zda okružní křižovatku zachovat natrvalo, budou mít na bedrech řidiči. Městský úřad vypsal anketu, v níž mohou lidé hlasovat, zda si přejí malý kruhový objezd nastálo, nebo ne. „Nestanovili jsme, jestli by mělo hlasovat sto, tisíc nebo deset tisíc lidí. Vyhodnotíme to podle poměru kladných a záporných odpovědí ke kruhovému objezdu," dodal Pavel Janata.

Hlasovat již lze na internetových stránkách města. Průběžné výsledky jsou jednoznačné. Do včerejšího odpoledne se do ankety zapojilo přes 650 lidí, pro kruhový objezd jich bylo více než pět set. Hlasovat bude možné do poloviny června. S koncem měsíce totiž končí povolení pro stávající stav ze strany policie.

Řešení, které se v první fázi jevilo jako provizorní, tak nyní dostává stabilnější obrysy. Odbor dopravy třebíčské radnice už pro ně má předpřipravenou projektovou dokumentaci. Dokončit ji hodlá ve chvíli, kdy bude o osudu křižovatky jasno.

Přihlédnout ale bude muset také k požadavkům dopravních inženýrů. „Policie chce, aby se střed případné stálé, správně řečeno miniokružní křižovatky posunul více na jih, aby průjezd od centra města ke Kauflandu nebyl přímý," uvedl vedoucí třebíčského odboru dopravy Aleš Kratina.

Mezi podporovatele kulatého vzhledu křižovatky Brněnské, Velkomeziříčské a Cyrilometodějské patří třeba řidič Pavel Dvořák. „Myslím, že se tím doprava v místech zrychlila. Hlavně od Kauflandu je to teď plynulejší, člověk tam nemusí čekat, až dostane přednost," mínil.

Stejný názor má i Kratina. „Distribuce pruhů je tam teď spravedlivější, než když tam byl průběh hlavní a vedlejší," řekl vedoucí odboru dopravy.

Na druhé, méně příjemné straně jsou finance. Přebudování křižovatky na stále miniokružní by město vyšlo na přibližně 200 tisíc korun.

Peníze se najdou

Podle Aleše Kratiny by se však taková suma našla. „Pravděpodobně by se to řešilo nějakým rozpočtovým opatřením," dodal.

Zatímco o kruhovém objezdu v křižovatce ulic Brněnská, Vekomeziříčská a Cyrilometodějská zatím definitivně rozhodnuto není, o křížení Kosmákovy a Hrotovické už město jasno má. „Jsme připraveni na značkách. Jakmile budeme mít souhlasné stanovisko od krajského úřadu, zahájíme realizaci," přislíbil Aleš Kratina.

Stavební úpravy nebudou velké. Větším zásahem bude jen odsunutí části obrubníků v ulici Kosmákova.

Autor: Kamil Černý

10.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení