VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou okružní křižovatku doplnila ojedinělá značka

Třebíčsko - Teprve před několika dny se v Třebíči otevřela nová okružní křižovatka. Nahradila nepřehledný uzel pěti ulic na Václavském náměstí, nedaleko polikliniky. Řidiče však může překvapit neobvyklá dopravní značka, která je varuje před okamžitým odbočením z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Značka informuje o obtížném odbočení.Foto: Deník/ František Vondrák

Automobily by tak měly při tomto směru jízdy celou okružní křižovatku obkroužit a teprve poté do ulice Štefánikova odbočit. Třebíčská radnice to vysvětluje bezpečností. „Značka je sice pro mnohé nová, ale z naší strany odůvodnitelná, protože odbočení pod takovým ostrým úhlem by mohlo být nebezpečné," mínil vedoucí městského odboru dopravy Aleš Kratina.

S opatřením v podobě nové a řidičům nepříliš známé značky souhlasilo i dopravní oddělení Policie ČR. Dopravní inženýr Pavel Roudenský však odmítl, že by se jednalo o zákazovou nebo příkazovou značku. „Neznamená to, že já jako cyklista nebo řidič jednostopého vozidla, například skútru, takto odbočit nemohu. Pokud se mi to podaří, tak to není problém," řekl.

Podle něj jde pouze o informativní značku, která má předejít případným komplikacím, se kterými se jakýkoli řidič může v křižovatce setkat. „Tímto dostane informaci, že vzdálenost dvou větví okružní křižovatky je tak malá a nároží tak blízko, že běžným vozidlům by takové odbočení mohlo činit potíže. Neměl by se proto snažit to tam za každou cenu zlomit, ale v klidu si křižovatku obkroužil a až poté odbočil pohodlně," popsal Pavel Roudenský.

Případné obavy řidičů z nového dopravního značení jsou podle Aleše Kratiny napros- to zbytečné. Z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy se totiž lze dostat mnohem příjemnějším způsobem, než obkroužit celou křižovatku na Václavském náměstí. „Každý rozumně uvažující řidič se na ni ani nedostane, protože odbo- čí propojkou, která je jen kousek pod novou křižovatkou," podotkl vedoucí odboru dopravy.

Úplně výjimečná značka, s jakou se řidiči nově potkávají v Třebíči, není. Podle Pavla Roudenského se k jejímu umís-tění přistupuje ve chvíli, kdy okružní křižovatka není příliš prostorná. „Pokud to není nic zásadního, je potom řešením právě tato značka. Nebylo by šťastné, kdyby jen kvůli takovým drobným nedostatkům, kdy téměř nelze odbočit z jedné větve do druhé, ale je vhodnější ji celou objet, takové bezpečné dopravní uzly nevznikaly," zamýšlel se Roudenský.

Že nejde o výjimečnou značku, dokazuje i příklad z Třebíčska. Obdobná tabule totiž stojí také u loni otevřeného kruhového objezdu ve Studenci. „Vozidlům delším než deset metrů se na ní nedoporučuje odbočit od Třesova hned na Okarec, ale křižovatku raději objet, protože by to tam těžko lámala," potvrdil studenecký starosta Jiří Tomešek.

Bezpečnost dopravy v místě se podle něj výrazně zlepšila. Stížnosti na nemožnost okamžitého odbočení od Třesova k Okarci zatím nezaznamenal. „Do staré křižovatky musely vystrčit kabinu vozu, aby do ní viděli. Dnes mají všichni krásný přehled," pochvaloval si Jiří Tomešek.

Autor: Kamil Černý

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení