VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou okružní křižovatku doplnila ojedinělá značka

Třebíčsko - Teprve před několika dny se v Třebíči otevřela nová okružní křižovatka. Nahradila nepřehledný uzel pěti ulic na Václavském náměstí, nedaleko polikliniky. Řidiče však může překvapit neobvyklá dopravní značka, která je varuje před okamžitým odbočením z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Značka informuje o obtížném odbočení.Foto: Deník/ František Vondrák

Automobily by tak měly při tomto směru jízdy celou okružní křižovatku obkroužit a teprve poté do ulice Štefánikova odbočit. Třebíčská radnice to vysvětluje bezpečností. „Značka je sice pro mnohé nová, ale z naší strany odůvodnitelná, protože odbočení pod takovým ostrým úhlem by mohlo být nebezpečné," mínil vedoucí městského odboru dopravy Aleš Kratina.

S opatřením v podobě nové a řidičům nepříliš známé značky souhlasilo i dopravní oddělení Policie ČR. Dopravní inženýr Pavel Roudenský však odmítl, že by se jednalo o zákazovou nebo příkazovou značku. „Neznamená to, že já jako cyklista nebo řidič jednostopého vozidla, například skútru, takto odbočit nemohu. Pokud se mi to podaří, tak to není problém," řekl.

Podle něj jde pouze o informativní značku, která má předejít případným komplikacím, se kterými se jakýkoli řidič může v křižovatce setkat. „Tímto dostane informaci, že vzdálenost dvou větví okružní křižovatky je tak malá a nároží tak blízko, že běžným vozidlům by takové odbočení mohlo činit potíže. Neměl by se proto snažit to tam za každou cenu zlomit, ale v klidu si křižovatku obkroužil a až poté odbočil pohodlně," popsal Pavel Roudenský.

Případné obavy řidičů z nového dopravního značení jsou podle Aleše Kratiny napros- to zbytečné. Z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy se totiž lze dostat mnohem příjemnějším způsobem, než obkroužit celou křižovatku na Václavském náměstí. „Každý rozumně uvažující řidič se na ni ani nedostane, protože odbo- čí propojkou, která je jen kousek pod novou křižovatkou," podotkl vedoucí odboru dopravy.

Úplně výjimečná značka, s jakou se řidiči nově potkávají v Třebíči, není. Podle Pavla Roudenského se k jejímu umís-tění přistupuje ve chvíli, kdy okružní křižovatka není příliš prostorná. „Pokud to není nic zásadního, je potom řešením právě tato značka. Nebylo by šťastné, kdyby jen kvůli takovým drobným nedostatkům, kdy téměř nelze odbočit z jedné větve do druhé, ale je vhodnější ji celou objet, takové bezpečné dopravní uzly nevznikaly," zamýšlel se Roudenský.

Že nejde o výjimečnou značku, dokazuje i příklad z Třebíčska. Obdobná tabule totiž stojí také u loni otevřeného kruhového objezdu ve Studenci. „Vozidlům delším než deset metrů se na ní nedoporučuje odbočit od Třesova hned na Okarec, ale křižovatku raději objet, protože by to tam těžko lámala," potvrdil studenecký starosta Jiří Tomešek.

Bezpečnost dopravy v místě se podle něj výrazně zlepšila. Stížnosti na nemožnost okamžitého odbočení od Třesova k Okarci zatím nezaznamenal. „Do staré křižovatky musely vystrčit kabinu vozu, aby do ní viděli. Dnes mají všichni krásný přehled," pochvaloval si Jiří Tomešek.

Autor: Kamil Černý

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení