VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůvěryhodnější političkou je Miroslava Němcová

Žďársko – Třetina obyvatel České republiky zastává názor, že ženy – političky jsou obtížněji zkorumpovatelné než jejich mužští kolegové a že pokud by měla být hlavou státu žena, nejdůvěryhodnější je stávající předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

1.2.2012
SDÍLEJ:

Tomio Okamura a Miroslava NěmcováFoto: Deník/Libor Želinský

Nejvíce sympatií získala politička ze Žďáru nad Sázavou, a to podle průzkumu, jejž provedla a zveřejnila společnost SANEP. „Nejdůvěryhodnější političkou je podle mínění 28,9 procenta respondentů Mi᠆roslava Němcová, která si získala sympatie jak od voličů ODS a TOP 09, tak i nevoličů těchto stran. Ženy jsou pro 43,9 procenta dotázaných důvěryhodnějšími politiky než muži, opak si myslí 39,1 procenta respondentů, přičemž 46,6 procenta lidí vnímá ženy jako méně náchylné ke korupčnímu jednání,“ uvedl ředitel společnosti SANEP Oldřich Zajíc.

Názor, že ženy nemají rovný přístup do politických funkcí, sdílí 44,7 procenta dotázaných. „Ovšem 62,7 procenta respondentů jednoznačně odmítá existenci zákona, který by stanovoval takzvané genderové kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice,“ dodal Zajíc.

„Poměrně zajímavým faktem je také to, že 31,3 procenta dotázaných by uvítalo, pokud by se novou přímo volenou hlavou státu stala žena. Doposud však v této otázce nemá jasný názor 42,1 procenta respondentů, což svědčí o tom, že pro převažující část veřejnosti jsou ve vztahu k volbě hlavy státu důležitá i jiná kritéria než výhradně pohlaví,“ doplnil ředitel Zajíc.

Deník se pokusil zmapovat, jak jsou zastoupeny ženy v komunální politice na Žďársku. Kromě starostky Žďáru nad Sázavou a zároveň senátorky Dagmar Zvěřinové (ČSSD), žádné z dalších pěti měst v okrese žena nevede a také mezi tamními zastupiteli jich příliš není. „Žen v politice sice postupně přibývá, ale ne tak rychle, jak bych si představovala,“ uvedla Zvěřinová.

„Ženy jsou kolegiálnější a korektnější, nestalo se, že by na politické scéně jedna urážela jinou, jak nezřídka vidíme u mužů – politiků. Kromě toho ženy mají díky své tradiční roli v rodině větší přehled o každodenním běžném životě,“ je přesvědčena o přínosu žen v politice starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.„Kupříkladu jenom když jdu na nákup, okamžitě mám zpětnou vazbu, a nemusím si nechávat dělat průzkumy veřejného mínění,“ tvrdíDagmar Zvěřinová. A ženská zkorumpovatelnost? „Žena-politička se odlišuje od muže tím, že nemusí mít ob pár měsíců nové auto, ujíždí maximálně na kabelkách. Ale vážně.Žena nepotřebuje soupeřit, svůj úspěch nepoměřuje penězi, na rozdíl od muže nevidí jiného politika jako potenciálního konkurenta, ale chce s ním spolupracovat,“ dodala Zvěřinová.

Ve Žďáře je z 27 zastupitelů šest žen. Ve Velkém Meziříčí z 23 zastupitelů jsou ženy tři a v Novém Městě na Moravě v zastupitelstvu z 23 členů zasedá šest žen. V Bystřici nad Pernštejnem jde o čtyři ženy z 23 zastupitelů, ve Velké Bíteši jsou z 21členného zastupitelstva tři ženy a ve Svratce jsou mezi 15 zastupiteli čtyři dámy.

Situace je příznivější v některých menších sídlech na Žďársku, kde mívají starostky i místostarostky. Stejně tak v malých obcích, tam však obvykle jde o to, kdo se nevděčného postu neuvolněného starosty zhostí – navíc ženy disponují dobrými organizačními schopnostmi. Jako například starostka Unčína na Bystřicku Vlasta Grohová, která je zastupitelkou 17. rok, což znamená páté volební období.

„Dříve to tak úplně nebylo, ale nyní rok od roku přibývá administrativy, která je složitá, a starostu už nechce nikdo dělat, protože je to časově náročné. Teď už jsem v důchodu a vůbec si nedovedu představit, že bych jako neuvolněná ještě musela chodit do práce,“ řekla Vlasta Grohová.

„Už jsem kandidovat nechtěla, rozhodně ne na funkci starosty, ale nikdo se tam nechtěl nechat napsat, tak jsem nakonec kývla. A také bych se ráda ještě jako starostka dožila realizace protipovodňových úprav v obci, o které bojujeme dlouhá léta a letos by se už konečně měly začít dělat,“ dodala s úsměvem unčínská starostka Grohová.

Autor: Lenka Mašová

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starší dorostenci HFK Třebíč (v červeném) neproměňovali šance ani ve Velkém Meziříčí a opět prohráli.

Dorostenci opět doplatili na koncovku

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Třebíč - Vody ubývá. Podzemní zdroje jsou na historickém minimu a hladina den ode dne klesá i na Vranovské přehradě, která je zásobárnou pitné vody pro Třebíčsko. O vývoji situace Deník hovořil s ředitelem třebíčské vodárenské společnosti Jaroslavem Hedbávným.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení