VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebuď bílým koněm, varuje učně a studenty třebíčská poradna

Třebíč - Opět po roce se vrací odborní poradci z Občanské poradny v Třebíči mezi studenty středních škol, zejména pak mezi studenty učňovských oborů v Třebíči se vzdělávacím programem Nebuď bílým koněm.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Pátek

„Po zkušenostech z minulého roku, kdy byl vzdělávací program poprvé ve školách realizován a setkal se zde s kladným ohlasem nejen ze strany vyučujících, ale především studentů, se pracovníci občanské poradny rozhodli v tomto projektu pokračovat. Na základě zpětné vazby byl původní projekt rozšířen o témata, která studenty nejvíce zajímala. Jednalo se především o téma dědictví dluhů, vliv reklamy," říká ředitelka Občanské poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Podnětem pro projekt byla praxe odborných poradců, z níž vyplynulo, že lidé bez vlastních příjmů, mezi které patří i studenti, jsou často zneužívaní k pod-pisu různých úvěrových smluv, půjček, ručení, plné moci a podobně. Vidina rychlého zisku či přívýděl-ku často přivede studenty k podepsání dokumentů, kterým často ani nerozumí, nebo jen částečně. V mnoha případech studenti ani nevědí, jaký dopad jejich neuvážený podpis může mít.

„Mladí lidé zpravidla vůbec netuší, že jedním podpisem například na plné moci, kterou dali téměř neznámé osobě, se mohou dostat do nepředstavitelných dluhů. Do nepříznivé situace se stejně tak mohou dostat i podepsáním takzvané rychlé půjčky například přes internet. Častokrát se jedná o malé půjčené částky, které pak ve finále končí exekucí," popisuje Hana Chloupková.

Interaktivní přednášky srozumitelnou formou poskytují mladým lidem infor-mace o důležitosti pečlivého uvážení svého jednání v sou-vislosti s podpisem různých dokumentů a smluv. Studenti dostanou i návod, jak postupovat v konkrétních situacích. Příklady z praxe jsou doplněny různými soutěžemi, krátkými videošoty, nechybí ani prostor pro dotazy. Studenti obdrží také letáčky s informacemi a varováním před riziky. V rámci vzdělávacího programu bude uspořádáno 15 přednášek pro 300 studentů.

Odborníci upozorňují, že bílé koně pachatelé získávají často tak, že je nalákají na pracovní příležitost. Důvěřiví lidé pod vidinou práce sdělí na dálku své osobní údaje a číslo svého bankovního účtu a mohou být zneužiti k takzvanému praní špinavých peněz.

Pracovníci poradny mají zkušenost, že rizikového chování se dopouštějí i oso-by starší, a proto v rámci prevence bude poradna působit i na širokou veřejnost prostřednictvím distribuce letáků a plakátů na veřejných místech. Projekt podpořilo město Třebíč z grantového programu určeného na prevenci kriminality.

Autor: Luděk Mahel

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení