VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Třebíčsku přibudou nové evropsky chráněné lokality

Třebíčsko - Nové chráněné evropsky významné lokality přibudou v letošním roce na Třebíčsku a v jeho nejbližším okolí.

3.1.2008
SDÍLEJ:

CHRÁNĚNÁ PŘÍRODA. Seznam evropsky významných lokalit se rozšiřuje o další místa. Na Třebíčsku k chráněným přírodním územím již nyní patří například lesy v okolí Rokytné. Foto: DENÍK/ Luděk Mahel

Čtyři nová území letos rozšíří seznam významných přírodních míst Natura 2000

Soustava evropsky významných lokalit, označovaná jako Natura 2000, se letos rozšíří o čtyři nová území: přírodní rezervaci Habrová seč u Nových Syrovic, přírodní památku Kozének u Lhánic, rybniční soustavu Maršovec a Čepička u Pozďatína a Údolí Jihlavy, cenné části údolí pod hrází vodního díla Dalešice u Kramolína. U dalších dvou stávajících lokalit Natury 2000, přírodní rezervace Suché skály a přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice, dojde k úpravě režimu ochrany.

„Celkově se jedná nejen o rozšíření ochrany význačných a ohrožených druhů rostlin, živočichů a přírodních stanovišť, ale i o plné zapojení do evropské sítě těchto území,“ podotkl Jan Pokorný z odboru životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina.

Citlivé hospodaření vítáno

Lokality soustavy Natura 2000 nemají být pouze rezervacemi s přísnou ochranou, kde je vyloučeno hospodaření či jakýkoliv lidský zásah. Často jsou to naopak i území, kde se díky tradičnímu a citlivému hospodaření dochovala cenná společenstva nebo vzácné rostlinné a živočišné druhy.

„Takový způsob hospodaření se stává důležitým nástrojem ochrany. V lokalitách soustavy Natura 2000 jsou tedy zakázány jen takové činnosti, které mají negativní vliv na předmět ochrany,“ připomněl Pokorný.

V kraji Vysočina je vyhlášeno celkem 51 evropsky významných lokalit, včetně lokalit na územích chráněných krajinných oblastí. Na Třebíčsku je v soustavě Natura 2000 osm území a tři budovy s výskytem silně chráněných druhů netopýrů. Kromě Jedlového lesa u Rokytné (u Příštpa, Radkovic a Rozkoše) jsou to v současnosti již vyhlášená zvláště chráněná území: přírodní památka Kobylinec u Trnavy, přírodní památka Ptáčovský kopeček, přírodní památka Špilberk u Ocmanic, přírodní rezervace Suché skály u Kostníků a národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step.

Co je Natura 2000

Natura 2000 je soustava chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů rostlin, živočichů a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.

Vytvoření soustavy Natura 2000 vychází ze dvou základních evropských směrnic: Směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a směrnice o ochraně volně žijících ptáků. Ptačí oblasti se na území kraje Vysočina nenacházejí.

Evropská komise v listopadu loňského roku rozšířila evropský seznam na území unie o 4255 nových lokalit. Jejich celková plocha v Evropské unii tak činí dnes zhruba 90 000 kilometrů čtverečných.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení