VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náš odpad měl putovat do Sovětského svazu

Třebíčsko - Provoz jaderných elektráren rovná se produkce vysoce radioaktivního odpadu. Vyhořelé jaderné palivo (VJP) obsahuje přibližně 1% uranu 235, 1% plutonia a 3% štěpných produktů a aktinidů. Právě ona 3% jsou nebezpečná.

27.10.2009
SDÍLEJ:

Vyhořelé palivo z jaderných elektráren zatím končí v dukovanském meziskladu. Na definitivní uložení či přepracování si několik desítek let počká.Foto: Václav Pancer

V současné době existují technologie na zpracování vyhořelého jaderného paliva z jaderných elektráren chemickou cestou.


Vyvíjí se rovněž nové technologie známé pod pojmem ADTT, jejichž principem je převod vyhořelého jaderného paliva do formy tekutých solí, jež jsou bombardovány neutrony, a to takovým způsobem, aby byla zajištěna jak výroba energie, tak i transmutace štěpných produktů.


Technologie přepracování vyhořelého jaderného paliva nejsou bezodpadové. Zbytky z přepracování je třeba izolovat a zatavit do skla. Vzhledem k nízkým světovým cenám uranu a zatím vyšším nákladům technologie přepracování paliva je jen málo zemí, které tento způsob zvolily.
Druhou variantou zacházení s radioaktivními odpady z jaderných reaktorů je jejich definitivní uložení v trvalých úložištích.


K dnešnímu dni je tato technologie zvládnutá a bezpečnostními výpočty potvrzená. Realizována v plném rozsahu doposud nebyla, mnoho úsilí se věnuje podrobnému výzkumu a vývoji. Například ve švýcarském Grimselu jsou využity šachty bývalé hydroelektrárny vyhloubené v žulovém masívu k pokusům společnosti NAGRA.


První hlubinné úložiště na světě pro ukládání vysoce radioaktivních odpadů bylo uvedeno do provozu ve státě Nové Mexiko v USA. Slouží pro ukládání radioaktivního materiálu z vojenského programu. V České republice jsou dva hlavní potencionální producenti - Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín.


Obě vyprodukují během svého provozu 3 000 až 4 000 tun VJP v závislosti na době provozu.


Původní koncepce odsunutí radioaktivního materiálu do bývalého Sovětského svazu k přepracování a uložení ztratila na významu, a proto bylo v průběhu několika let rozhodnuto, že nejvýhodnější bude postavit mezisklady v jaderných elektrárnách. Toto však není definitivní dlouhodobé řešení.

27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Režisér Marek Najbrt natáčí v prostoru hradu v Ledči nad Sázavou filmovou pohádku Čertí brko.
25

Hrad v Ledči obsadili filmaři. Natáčejí pohádku Čertí brko

Nové Syrovice (v bílém) oplatily juniorce HFK Třebíč osmigólový debakl z loňska.
8

Náměšť s Herálcem doplatila na neproměňování šancí

Rapotice vyprovodily Nedvědici sedmi góly

Třebíčsko – Dva těsné výsledky a jednu kanonádu nabídlo třetí kolo I. B třídy. Fotbalisté Rapotic rozstříleli Nedvědici. Derby mezi Starčí a Hartvíkovicemi rozhodla jediná branka, duel mezi Rokytnicí a Velkým Beranovem dokonce penalta.

Agresivní muž napadl přítelkyni, strážníky a sám sebe

Třebíč - S agresivním mužem měli co do činění v sobotu v noci strážníci městské policie v Bartuškově ulici v Třebíči.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení