VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Náměšťští vojáci přijeli za školáky z Třebíče

Třebíč - Vojáci z náměšťské vrtulníkové základny přijeli včera za žáky Základní školy Týnská v Třebíči. V rámci dopoledního programu si děti mohly vyzkoušet výstroj pilota a palubního střelce nebo si prohlédnout ruční zbraně. Dozvěděly se informace o 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec i v jakých zahraničních misích naši vojáci působí.

24.2.2015
SDÍLEJ:

Školáci si mohli prohlédnout i vyzkoušet výzbroj a výstroj vojáků z náměšťské vrtulníkové základny.Foto: Deník/ František Vondrák

Vojáci přijeli za školáky v rámci vzdělávacího programu s názvem Příprava občanů k obraně státu. Nešlo o žádné verbování do armády, ale spíše o informování žáků, jak armáda funguje i jak se chovat v krizových situacích. „Hlavním posláním je seznámit děti i veřejnost s povinnostmi, které nám jako občanům České republiky vyplývají ve vztahu k obraně státu," vysvětlila Daniela Hölzelová z Ministerstva Obrany ČR, které se na projektu rovněž podílí.

Program putuje po různých školách České republiky. Přesto měli třebíčští žáci jedno privilegium. „Je to poprvé, co jsou na nějaké škole vzdušné síly," upozornil Radek Zíta z ministerstva.

Nejzajímavější ale bylo setkání se samotnými vojáky. Ti jim předvedli i půjčili svoji výstroj a odpovídali na zvídavé dotazy.

Nadporučík Jiří Janeček, který slouží u 221. vrtulníkové letky jako druhý pilot, půjčil klukům i holkám svoji helmu. „Máte i padák pro případ nouze?" zajímal se jeden ze školáků. „Máme, ale zůstal ve vrtulníku. Ten mi nedovolili přinést," odpověděl pilot.

Nadporučík Miloš Hošek zase hovořil o zahraničních misích. „Já jsem byl dvakrát v Bosně a Hercegovině a třikrát v Afghánistánu. Naším úkolem bylo například cvičit afghánské vojáky přímo v boji. Museli jsme s nimi jíst, spát, cvičit je a chodit s nimi do bojových operací. Uvědomte si, že neumí náš jazyk a většina z nich ani číst a psát. Bylo to přínosné i pro nás, protože jsme se naučili něco o cizí kultuře a získali značné bojové zkušenosti," popsal Miloš Hošek.

Neopomněl zmínit ani negativa působení v misích. Jako jedno z nich označil osamělost a odloučení od rodiny. „Jste několik měsíců bez rodiny. Moje nejdelší mise byla skoro devět měsíců. V dnešní době máme skype či facebook. Když jsem byl na misi v roce 1999, tak jsem musel psát přítelkyni dopisy rukou a s mámou mluvil jednou za čtrnáct dní," dodal Hošek.

Program se neskládal pouze z povídání a ukázek. Řadu věcí si mohli kluci a holky i prakticky vyzkoušet. Hasič Josef z náměšťské základny je naučil první pomoc při tepenném krvácení či při zástavě srdce. Jak zvládají masáž srdce, si vyzkoušeli na figurínách.

Kapitán Jakub Čada jim zase vysvětlil, jak se chovat při chemickém poplachu či při jaderném výbuchu.

Autor: František Vondrák

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení