Připravuje také pozemky pro rodinné domy. Sportovní a kulturní dění ve městě oživí projekt víceúčelového centra, které by mělo vzniknou v nejbližších letech. Novinářům to řekl starosta Vladimír Měrka.

Pro stavbu 114 bytů v pěti bytových domech, které chce v Náměšti developerským způsobem postavit španělská firma Gruppo Picasso, vyčlenila radnice pozemky v lokalitě Nad Příhořím na severním okraji města. "Výstavba by měla být zahájena do dvou let a bude probíhat po etapách," řekl Měrka. Na zasíťování pozemků město vynaloží kolem deseti milionů korun.

Ve výhledu je podle Měrky příprava další lokality pro individuální výstavbu přibližně 40 rodinných domů. Město čeká rekonstrukce zimního stadionu spojená s výstavbou víceúčelové sportovní haly, která bude sloužit také pro pořádání divadel, konferencí a dalších společenských akcí.

Obavy z rostoucí nezaměstnanosti a stagnace rozvoje města podle Měrky rozptýlilo rozhodnutí vlády, podle něhož vrtulníková základna, která se měla původně přemístit do Náměště, sice zůstane v Přerově, ale do Náměště přejde přibližně čtvrtina z 1200 tamních zaměstnanců včetně takzvané Tygří letky s bitevními vrtulníky.

"Jako starosta jsem spokojen, zaměstnanost na základně bude. Jako daňový poplatník však spokojen být nemohu. Základna v Přerově, na jejíž modernizaci padnou miliardy korun, je podle něj pro armádu zbytečná. Původní armádní koncepce z roku 2003 počítala jen se základnami v Náměšti a Čáslavi. Vláda poté i kvůli tlaku hejtmanů okolních krajů a starostů obcí z Přerovska rozhodnutí pozastavila. "Je to úlitba přerovskému regionu," tvrdí Měrka.

Do rozvoje vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou stát a NATO od roku 2002 investovaly několik miliard korun. V současné době má základna 450 zaměstnanců.