VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahoře se ještě stavělo, dole už trénovalo

Třebíč - Dokončení střechy zimního stadionu provázela před lety obrovská nekázeň hokejistů. Tehdejší politikové přehlušili vedoucího stavby.

10.8.2009
SDÍLEJ:

SMUTNÁ HROMADA TROSEK. Snímky zachycují zhroucenou střechu stadionu v zimě 1976/1977.Foto: archiv Ing. Františka Svobody

Ing. František Svoboda byl stavbyvedoucím při zastřešování zimního stadionu v Třebíči.

Pane inženýre, mezi staršími zasvěcenými Třebíčany se dodnes vykládá, že přehmatů při stavbě zimního stadionu bylo tenkrát více?

Je to tak. V roce 1976 se bourala stará cihlová zeď kláštera. Ta si měla po odstřelu sednout a sesypat se. Ve zdi byly zazděné lešenářské trubky, o kterých nikdo nevěděl. Úlomky zdi se tak po odtřelu rozletěly do širokého okolí. V ulici Kateřiny z Valdštejna měly domy vytlučená okna.

Stavbu střechy provázala neuvěřitelná nekázeň hokejistů. Nahoře se ještě svařovalo a montovalo, dole se už ale přes přísný zákaz trénovalo.

Ano, bohužel. Stavební dozor dělal tehdy Ing. Milan Kotík. Na nebezpečí jsme oba několikrát upozorňovali ve stavebním deníku. Zbytečně. Dovolím si zápis Ing. Kotíka citovat: „Přes zákaz stavebního dozoru a stavbyvedoucího započal provozovatel TJ Elitex dne 7. října s provozem ledové plochy. Dne 9. října byla plocha poprvé použita hokejisty. Toto jednání je naprosto neslučitelné se stavební kázní na staveništi a odporuje všem předešlým dohodám. Ledová plocha se zásadně po dobu stavby nebude používat k tréninku. Při opakování této nekázně bude práce na stavbě okamžitě zastavena.“

Vy jste několik dnů před katastrofou napsal do stavebního deníku podobný zápis, že?

Ano, napsal jsem: „Ve 12.15 trénují hráči na ledě, přitom pracovníci svařují a pracují na lešení. Zámek od brány byl v noci při příchodu prvého A mužstva násilně otevřen. O neplnění bodů zápisu o provozu zimního stadionu byli telefonicky informováni soudruh Vlček a soudruh Trávníček. Provoz zimního stadionu se pro neplnění podmínek zastavuje.“ Pánové z okresního výboru KSČ mi ale vzkázali: No přece nám nebude nějaký stavbyvedoucí poroučet!

Ke katastrofě došlo 27. října 1977. Měl jste nějakou předtuchu nebo něco podobného?

Ne, ale asi ji měl můj pes. Choval jsem tehdy dogu, jmenovala se Arna. Každý den večer jsme s manželkou chodili na procházku, brali jsme z jídelny zbytky pro psa. Cestou jsem se vždy zastavil na stadionu, jak to pokračuje. Osudný večer ale pes natolik vyváděl, že jsem se zdržel.

Tehdejšímu režimu se příčiny neštěstí podařilo ututlat. Nikdo nebyl potrestán. Činili i na vás politický tlak?

Odborníci zpracovali několik expertíz. Poměji chtěli taky. Řekl jsem tam pravdu, a to, že příčinou byly vadné styčníky. Dělaly se i zkoušky v Gottwaldově, které chybu styčníků prokázaly. Pak mi ale řekli, že mou expertízu nepotřebují. Nehodila se jim…

Autor: Ivan Přibík

10.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení