Na vodní nádrže si rekreanti počkají roky

„Z Plánu hlavních povodí České republiky je návrh hájených lokalit. Jejich rozmístění budou spolu s parlamentem schvalovat hejtmani zainteresovaných krajů a starostové obcí, na jejichž katastru by se hájené lokality měly nacházet,“ vysvětlil Hugo Roldán z ministerstva zemědělství.

Nic aktuálního, nic oficiálního

Hájené lokality jsou místa, která se rezervují pro případnou stavbu vodních nádrží. Po schválení nebude možné na jejich místě stavět žádnou větší stavbu. „Schvalování těchto lokalit proběhne během dvou let. Pak už závisí na obcích a krajích, zda si budou přát vystavět nějakou přehradu,“ upřesnil Roldán.

V průběhu dvouletého čekání na schválení přibudou k návrhu studie, které doplní nebo vyřadí katastry, na jejichž území by se lokality měly nacházet. Nyní se hovoří o pěti – Chotěbudice, Vysočany, Kralice, Březník a Čučice. Na Vysočinu jich připadá celkem 18. „Ano, o tomto záměru víme, ale ještě to není aktuální,“ uvedl Petr Bureš z Odboru vodního hospodářství na Krajském úřadu Vysočiny.

„Zatím jsem zaznamenal jenom kusé informace v médiích, nic oficiálního,“ řekl starosta Březníku Jaroslav Mojžíš. „Pokud by zde přehrada opravdu vznikla, měla nějaké praktické využití a nebyl by tu negativní vliv na obec a životní prostředí, tak by nám stavba nevadila,“ dodal.

„Já se na přehradu těším. V plánu je již velmi dlouho. Je tu teď problém se zavlažováním, za pár let to bude ještě horší. Dobré by bylo, kdyby k nádrži přibyla taky malá vodní elektrárna,“ přemýšlel starosta Kralic Emil Dračka.