VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádraží má být pýcha Třebíče

Třebíč - Architektonický šperk či atraktivní vstupní brána do města. Přívlastky hodné autobusového nádraží, které by mohlo stát v Třebíči.

27.9.2008
SDÍLEJ:

Architekt by letité autobusové nádraží chtěl změnit v jednu z dominant centra Třebíče. Snímek nabízí pohled od hlavního tahu na Jihlavu, v reálu bude za stavbou vidět bazilika svatého Prokopa.Foto: Třebíčská radnice

Studii revitalizace letitého nádraží v centru města nechal vypracovat starosta Ivo Uher. Na posledním zasedání třebíčských politiků ji představil architekt společnosti PPP centrum Petr Parolek.


„Třebíč má ambici srovnat úroveň s ostatními městy. Naší inspirací bylo vytvořit objekt, který by důstojně doplňoval čtvrtý kvadrant historického jádra města,“ konstatoval architekt.


Jeho vize je možná podobně šokující, jako Kaplického knihovna. Uprostřed Třebíče postavit nadčasovou dominantu, která by poskytla široké využití. Se starým nádražím by neměla pranic společného. Zredukovaný autobusový terminál by čítal deset až patnáct zastávek. Ozdobou nádraží má být kolonáda s vodním prvkem. „Naše řešení vyplývá z blízkosti řeky,“ zmínil Parolek.


Celému prostoru by pak vévodila obchodní galerie s proskleným atriem, nabízející výhled na baziliku a historické centrum města. „Docházkové prostory jsme zminimalizovali, nádraží by bylo v přímém kontaktu s komerčně využitou galerií. V té by mohla mimo jiné být například knihovna, muzeum, restaurace,“ podotkl Parolek.


Případná realizace projektu by Třebíčským i návštěvníkům města přinesla i nové možnosti parkování. Přímo pod obchodní galerií se počítá s rozlehlým podzemním parkovištěm.

Náklady na realizaci jsou předběžně odhadnuty na 350 milionů korun. Město Třebíč by nestála nic. Zaplatil by ji privátní partner, město by bylo pouze nájemcem autobusového nádraží. „Začne splácet až ve chvíli, kdy bude nádraží stát a přijedou první autobusy. Šlo by o každoroční platbu za dostupnost po dobu 25 let. Pak se majetek přenese zpět na Třebíč,“ vysvětlil ředitel společnosti PPP centrum, která zajišťuje partnerství veřejného a soukromého sektoru, Jan Škudek.


Třebíčský starosta Ivo Uher je projektem nadšený. Jak řekl, chtěl jím oprášit proces revitalizace. „Není to nic definitivního, jen promyšlený náhled na řešení autobusového nádraží. Možná nadčasový a šokující, pro mě však velice zajímavý. V Třebíči bychom mohli mít další atraktivní bod, nekonkurující ostatním,“ prohlásil. „Chtěl jsem, aby to bylo něco, co rozpoutá vášně, na co bude Třebíč pyšná,“ dodal.


Zda bude unikátní skulptura v centru města opravdu stát, ukáže až čas. Třebíčští zastupitelé uvažují i o dalších místech, kde by autobusové nádraží v budoucnu mohlo být. Nyní hodlají zvážit finanční možnosti i schválený územní plán.

Autor: Marcela Nováčková

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení