VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysočina má 12 romských vyloučených lokalit

Vysočina - Sto čtyřicet Romů žije podle odhadu nestátních neziskových organizací a žďárských úředníků ve Žďáře nad Sázavou. Do kolonky těch, kteří mají bydlet v sociálně vyloučených lokalitách, podle tohoto odhadu nespadá ani jeden člověk. Vyplývá to z krajského materiálu ke Strategii integrace sociálně vyloučených lokalit, kterou krajští zastupitelé schválili.

26.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Schindlerová

Žďárský okres z analýzy sociálně vyloučených lokalit v Kraji Vysočina vyšel dobře. Z dvanácti sociálními pracovníky zjištěných lokalit, které obývají výhradně příslušníci romské komunity, není ve žďárském okrese ani jedna taková problémová oblast. Jde o části obcí, kde by žili výhradně Romové.

„Naším cílem bude pomoci zvýšit úroveň kvalifikace a vzdělávání spoluobčanů v sociálně vyloučených lokalitách a s tím souvisí také podpora zaměstnanosti a následné zlepšení kvality bydlení,“ řekl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Krajská strategie předpokládá, že cílem efektivní integrace bude osoba, která má k takové změně předpoklady. Tedy schopnost převzetí odpovědnosti za svůj život a jeho zapojení se do pracovních návyků, tím pádem získání pravidelné mzdy a s tím související zajištění dětí, jako je vzdělání a pracovní a profesní perspektivy.

To je podle vedení Kraje Vysočina proces, který nenastává hned, ale potřebuje podporu a postupné utužování udržitelnosti.

Kraj Vysočina při zpracování strategie vycházel z vládního usnesení koncepce romské integrace pro období let 2010 až 2013, které počítá s finanční podporou na včlenění Romů do většinové společnosti.

„Strategie integrace sociálně vyloučených lokalit v Kraji Vysočina je schválena pro období 2011 až 2017. V krajském rozpočtu je na ni vyčleněno osm set tisíc korun s tím, že další finanční prostředky ve výši zhruba 3,5 milionu korun ročně získají především obce nebo nestátní neziskové organizace z národních dotačních titulů,“ dodala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Podle odhadů, ze kterých vysočinská strategie vychází, žije ve žďárském okrese v Bystřici nad Pernštejnem 20 Romů, v Novém Městě na Moravě 50, ve Velkém Meziříčí 40 a ve Žďáře nad Sázavou 140 osob této minority.

Ve Žďáře nad Sázavou lidem, kteří mají problém se zařadit do běžného života a nenarušovat soužití s ostatními obyvateli města, nabízejí pomoc terénního sociálního pracovníka.

Ten spolupracuje především s romskou komunitou ve svobodárnách na sídlišti Stalingrad.

Ve svobodárně 6, která byla ostatními obyvateli sídliště dlouhodobě považována za nejproblémovější, byl tak zvolen domovní výbor i terénní pracovnice z řad tamních nájemníků.

„Obyvatelé domu svépomocí opravili nebytový prostor v domě, takže vznikla místnost, která slouží jako herna pro děti i k pracovním aktivitám domovního výboru, který intenzivně spolupracuje s terénním sociálním pracovníkem,“ uvedla ředitelka Sociálních služeb města Žďár nad Sázavou Eva Štěpničková.

Někteří obyvatelé, již v těsné blízkosti lokalit s větší koncentrací osob romské národnosti dlouhodobě žijí, jsou k úspěšnosti snahy o „převýchovu“ problémových lidí poněkud skeptičtí.

„Jde o to, kolik Romů bude mít zájem se něčemu učit, aby našlo odpovídající práci a pak si ji také udrželo. A určitě nebude placená podle jejich značně zkreslených představ. Teď jenom jednoduše poberou sociální dávky na všechny své děti a nemusí dělat vůbec nic. Stačí se ohánět slovem diskriminace, a stát jim dá všechno, aby to pak zničili nebo rozprodali. Když se dostane běžný pracující člověk, který řádně odvádí daně, do problematické finanční situace, nezajímá to nikoho, ať si pomůže, jak umí,“ vyjádřila se Anna Pavlíková ze Žďáru nad Sázavou.

„Moc si totiž nedovedu představit, jak lidé, kteří nedovedou myslet na budoucnost, nejsou schopni si uvědomit dopad svého jednání a obecně se chovají jako nezodpovědné malé děti, se najednou změní a přizpůsobí se životu většiny lidí,“ dodala žena.

Něco jiného si myslí Miroslava Jízdná ze Žďáru nad Sázavou, která se sice netají názorem, že při soužití s Romy obvykle vyvstávají různé problémy, ale nechce tyto lid takzvaně házet do jednoho pytle.

„Všichni ale nejsou stejní. Bydlím v domě s romskou rodinou, mají dvě děti, on pracuje v nějaké stavební firmě. Nejsou hluční, jejich děti jsou dobře vedené, zdraví, tuhle ten Rom dokonce ve vchodě umýval schody. A žádná z ostatních partají na ně nezahlíží, že jsou to cikáni, protože jsou slušní. Bohužel, takových je mezi nimi asi hodně málo,“ dodala Miroslava Jízdná, která řadu let bydlí v jednom z domů žďárského Stalingradu.

---------------

Komunity Romů

Sociálně vyloučené lokality obývané romskou menšinou v kraji:

Havlíčkův Brod (1), Chotěboř (1), Jaroměřice nad Rokytnou (1), Jihlava (3), Kojatice (1), Mirošov (1),Telč (1), Třebíč (3)

Počty Romů v obcích s rozšířenou působností (orientační odhad)

Bystřice n. P (20), Havlíčkův Brod (550), Humpolec (20), Chtěboř (150), Jihlava (900), Moravské Budějovice (83), Náměšť n. O. (20), Nové Město n. M. (50), Pacov (40), Pelhřimov (75), Světlá n. S. (80), Telč (70), Třebíč (250), Velké Meziříčí (40), Žďár n. S. (140) celkem 2 488 osob.

Autor: Lenka Mašová

26.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

Třebíč – Napůl úspěšní byli divizní dorostenci HFK Třebíč v derby Vysočiny proti Pelhřimovu. Starší fotbalisté v úvodním utkání nového soutěžního ročníku krajskému rivalovi nakonec podlehli. Mladší dorostenci si naopak otevřeli střelnici a soupeře vyprovodili dvanácti góly.

AKTUALIZOVÁNO

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

Znojemsko, Třebíčsko – Smrtí dvou lidí a velmi vážným zraněním dítěte skončila v pátek odpoledne srážka osobního auta a vlaku na přejezdu u Žerůtek. „Minutu před třetí hodinou odpoledne se u stanice Olbramkostel střetl osobní vlak jedoucí z Okříšek do Znojma s osobním autem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Podle prvotních informací zahynuli dva lidé, “ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení