VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Třebíčsku se vymění kilometry kanalizací

Třebíčsko – Rozsáhlá investiční akce se nyní připravuje na Třebíčsku. Zahrnuje desítky kilometrů nových kanalizací a čistírny odpadních vod. Na akci, která se týká Vladislavi, Číměře, Jemnice a Moravského Krumlova, přispěje dotací Evropská unie. Před pár týdny o tom rozhodla Evropská komise.

16.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Investorem náročné akce s oficiálním názvem „Projekt ochrany vod povodí řeky Dyje – II. etapa“ je Svazek obcí Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči. „Celkové náklady činí pro svazek 425 milionů korun. Dotace se očekává ve výši 320 milionů korun. Práce by měly být zahájeny již na jaře 2010,“ přiblížil fakta tajemník svazku Miloš Kokeš.

Vladislav a Číměř se dočkají nových čistíren odpadních vod a splaškové kanalizace v celkové délce 16,9 kilometru. V Jemnici se vybuduje 1,1 kilometru nové kanalizace a zrekonstruuje 3,4 kilometru stávajících stok. Rekonstrukce čeká také vodovody v délce 2,5 kilometru. V Moravském Krumlově plánuje svazek modernizaci čistírny odpadních vod. Počítá se tam s rekonstrukcí stávající jednotné kanalizace v délce 1,3 kilometru a výstavbou nové splaškové kanalizace v délce 2,9 kilometru.

Pro obce budou tyto akce potřebné, ale náročné. Nejenom organizačně, především finančně. Na spoluúčast si budou muset vesměs vzít úvěry. „Budeme to mít sakum pikum všechno,“ pochvaloval si starosta Vladislavi Květoslav Havlíček. V zabezpečení odpadních vod totiž městys nemá zatím vůbec nic. Ve Vladislavi je jen povrchová kanalizace, tedy dešťová, která vede do řeky. U domů mají lidé septiky. O stavbu čistírny a splaškového řadu radnice usilovala už asi sedm let. „Budeme si muset vzít úvěr. Ta finanční situace je dost napjatá, bude se to muset řešit přes svazek,“ řekl starosta.

Myslí na potomky

Číměř patří mezi kategorii obcí, které by kanalizaci zatím ještě povinně dělat nemusely. „My jsme z těch, kteří to mohli odložit. Využili jsme stávající situaci. Je to výraz odpovědnosti vůči obci a potomkům. Ti příští by to měli dražší,“ řekl číměřský starosta Václav Komínek. Obyvatelé vesnice, kterých je 210, přijímají podle slov starosty celou akci kladně. U svých domů mají jímky s přepady. Spodní voda by se tedy po stavbě kanalizace a čistírny měla zlepšit. „Zatím řešíme, jak to přežít investičně. Dokončili jsme společenské centrum, stálo nás to 11 milionů korun,“ sdělil starosta Komínek.

Projekt, zkráceně nazývaný Dyje II, bude jednou z největších investičních akcí i pro Jemnici. „Podíl města odhadujeme asi na 17 milionů korun. Bez úvěru na příští rok se neobejdeme,“ informoval starosta Miloslav Nevěčný. V Jemnici se bude dělat kanalizace v 15 ulicích, a to po celém území města. Půjde nejen o rekonstrukci, ale i o napojení objektů, které dosud připojeny nebyly. Tam, kde vede souběžně i vodovod, provede se výměna jeho potrubí.

#nahled|http://g.denik.cz/41/76/jemnice_kanaly_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/41/76/jemnice_kanaly.jpg|Kanalizace v Jemnici#
16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení