VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pole na Třebíčsku vyjely první kombajny

Třebíčsko - Do obilných lánů se zakously první kombajny. Začaly žitem a ozimým ječmenem. Oproti loňské špatné úrodě očekávají mnozí zemědělci nadprůměrné výnosy. Počasí v průběhu sezony hodnotí dobře. Nemalé škody ale napáchaly choroby a prudké červnové deště.

18.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Jako jeden z prvních na Třebíčsku vyjel na pole kombajn Zemědělského družstva Police. „Začali jsme včera (v úterý poznámka redakce) ozimým ječmenem, a pokud nám v nejbližších dnech bude přát počasí, sklidíme všech sedmdesát hektarů do pátku," řekl agronom Karel Tobolka.

Výnos by podle něj měl přesáhnout pět tun z hektaru. „Sezonu bychom tak mohli hodnotit vcelku pozitivně. Ještě ale nemáme hotovo, takže na konečné závěry je zatím brzy. Ozimé obiloviny a taky řepky ale vypadají dobře," dodal Tobolka.

Do pole s ozimým ječmenem vyjely v úterý také stroje společnosti Zepas Rudíkov. „Začali jsme přibližně stejně s celým severem okresu. První byli u Studence, zkoušeli to také zemědělci u Koutů a Jaroměřic. Nijak tedy nevybočujeme," řekl jednatel Zepasu Pavel Kratochvíl.

Nadprůměr ano, ne však rekordy

Výnos z ozimého ječmene by podle Kratochvíla mohl dosáhnout lepšího průměru, ne však rekordů.

„Podobně by na tom měla být pšenice a řepka, ty ale mají do sklizně ještě čtrnáct až dvacet dnů. Celkově slabší se nám jeví jařiny včetně kukuřice. Hlavním důvodem byla dlouhá zima, kvůli které jsme seli o tři týdny později, než bývá zvykem. V naší oblasti ale tvoří jařiny jen nějakých pětadvacet procent všech plodin, takže celkově přijatelný výnos obilovin by nemusely ohrozit," zamyslel se Kratochvíl.

Sečení žita plánují v sousedním katastru Trnavy, jednatel tamního Zeposu předpokládá start žní do konce července. „Ještě pořád to ale závisí na matičce přírodě, jestli nám plány vyjdou. Odpovídá to ale loňskému roku, tehdy jsme začali 27. července ozimým ječmenem. Letos žádný nemáme, takže nás prvně čeká žito," upřesnil Milan Štefanovič.

Už delší čas ale pozoruje polehaná místa, která mohou úrodu ohrozit. Právě u žita se podle něj letos objevilo hned několik nepříznivých faktorů.

„Obecně je k tomu žito náchylné, a protože byly dobré podmínky, narostlo navíc výš než obvykle. Nejvíc polehalo během dvou dnů v červnu, kdy spadlo 90 milimetrů vody a k tomu se ještě přidal vítr. Pokud se to ale rychle nezaplevelí, měli bychom to usíct skoro beze ztrát," podotkl Štefanovič.

Poměrně suché počasí z posledních dnů zemědělcům prý vyhovuje. „Pro nás je to ideální, na dozrávání to má ten nejlepší vliv. Hlavně aby nepřišly kroupy," zamýšlel se Karel Tobolka. Jako přílišné ale hodnotí sucho trnavský Štefanovič. „Trochu vody bychom potřebovali. Nejviditelněji je to znát na pohance, kterou máme na 35 hektarech. Ideální by bylo, kdyby zapršelo už minulý týden," poznamenal.

Přeshraniční spolupráce funguje

Hlavní fázi žní očekává agronom ZD Police na jihu Třebíčska během dvou týdnů, sever okresu na tom prý bude podobně.

„Není to nic markantního, většinou jsme napřed o jeden nebo dva dny. Asi za týden se nám vrátí kombajn ze slovenského Komárna, kde je na výpomoci, a další odsud přijede pomoct zase nám. Ve třech bychom tak měli 350 hektarů pšenice, 245 řepky a 200 jarního sladovnického ječmene zvládnout během maximálně čtrnácti dnů práce," líčil polický agronom.

Moderní plechová kavalérie mívá na přesun dostatek času. „Stávalo se, že u Komárna už měli hotovo a nám ještě do žní pár dnů chybělo. Náš kombajn tak mohl vypomáhat ještě někde na půli cesty, třeba u Hodonína," vysvětlil Tobolka.

Jarní vlhko a teplo přálo v okolí Trnavy chorobám a škody na jarním ječmenu a pšenici napáchali taky živočišní škůdci.

„Pozorovali jsme padlí, které likviduje odnože, a kohoutky. Ty napadají listy, zmenšují jejich plochu a tím celou rostlinu oslabují. Ječmen je kvůli tomu prořídlý. Tritikále vypadají dobře," doplnil Štefanovič s předpokladem, že úroda bude i přesto mnohem lepší než loni.

Autor: Kamil Černý

18.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení