VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na obnovu 38 studánek v kraji jsou potřeba tři miliony korun

Vysočina - Až devadesát procent z potřebné sumy ve výši tří milionů korun mohou společně dostat Místní akční skupiny z Moravskobudějovicka a Bystřicka od Státního zemědělského intervenčního fondu na projekt Znám křišťálovou studánku… Podstatou projektu je nalezení a následná obnova celkem 38 studánek.

8.8.2013
SDÍLEJ:

Obnovy se dočká i bystřická studánka v lokalitě Pod Horou, vyjde na více než 38 tisíc. Foto: Deník/Lenka Mašová

„Na projektu Místní akční skupina (MAS) Zubří země spolupracuje s Místní akční skupinou Rokytná z Moravskobudějovicka. Obnova studánek se bude týkat obou lokalit v Kraji Vysočina. Zatím máme nalezených 19 studánek, další tipy chceme získat prostřednictvím výzvy veřejnosti," řekl bystřický místostarosta Josef Vojta.

Projekt se nebude týkat výhradně obnovy studánek, ale měl by napomoci i zvýšení turistického ruchu. Plánovaný je například takzvaný QR kód umístěný u každé studánky, který prostřednictvím mobilního telefonu návštěvníka propojí s webovou stránkou studánky, aby se o ní dozvěděl více. Stejně tak u každého pramene bude uschována „keška", takže se zájemci mohou zapojit do geocachingové hry Hledej Vodomila. O vodní zdroje budou pečovat žáci ze základních škol na území, kde se ta která studánka nachází.

Vytipované jsou už i studánky na území MAS Rokytná. „Prošly komunitním projednáváním na úrovni obcí. Díky zájmu a podpoře samospráv obcí jsme již vybrali osm studánek, které se budou realizovat. Zbývajících devět studánek čeká teprve na objevení," popsal manažer MAS Rokytná Robert Kubala.

Z roku 1879

Osloveným lidem přijde nápad zajímavý. „Všechno, co přispívá k zachování přírody, je pozitivní. A dobré je i to, že by se o prameny měly starat děti. Těžší bude ale zajistit, aby vandalové studánky, které jsou snadno přístupné, neponičili. Jsou lidé, kteří si nedovedou ničeho vážit," říká Petr Jambor z Bystřice nad Pernštejnem. Obnova některých studánek vyjde na tři až čtyři desítky tisíc korun, jiné budou podstatně dražší. „Například dvě historické studánky v nedaleké Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země, budou dražší. Zděná Císařská studánka nese letopočet 1879 a její renovace je vyčíslena na 130 tisíc korun, studánka Slovanka je ještě starší, z roku 1839, a její oprava vyjde na 125 tisíc," popsal Josef Vojta.

Obnovena bude rovněž studánka v Bystřici nad Pernštejnem v lokalitě Pod Horou. Dnes teče voda z kovové trubky, nad níž je betonový překlad. V rámci obnovy bude kromě vyčistění pramene a vybudování suchého kamenného základu doplněna dřevěnou stříškou, lavičkou, infotabulí i plechovým hrnkem na řetízku. To vše za 38 418 korun. „V září budeme projekt obhajovat, v březnu by měl být zahájen výzvou veřejnosti ke hledání dalších studánek pro obnovu. Práce by se uskutečnily v průběhu příštího roku," dodal místostarosta.

------------------

O projektu

- projekt z názvem Znám křišťálovou studánku… je společným počinem místních akčních skupin Zubří země (Bystřicko) a Rokytná (Moravskobudějovicko)

- v rámci projektu dojde k vytipování a obnově 38 studánek v obou lokalitách, 19 už je vybráno, zbytek vzejde z tipů veřejnosti

- obnova studánek a další aktivity s projektem spojené vyjdou na zhruba tři miliony korun, z nich až 90 procent může činit dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu

Autor: Lenka Mašová

8.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení