VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Pospíšil na Vysočině: Rozšíříme vězení, přidáme soudce

Vysočina, Třebíčsko - Věznice v Rapoticích na Třebíčsku a ve Světlé nad Sázavou čeká rozšíření. Ministerstvo spravedlnosti plánuje, že v Rapoticích přibude 308, a ve Světlé osmdesát nových míst.

3.4.2012
SDÍLEJ:

Jiří PospíšilFoto: Deník/Divíšek Martin

„Nepůjde o falešné navyšování míst přidáním postelí do cel, ale o nové prostory. Rekonstrukce v Rapoticích bude stát asi čtyřiapadesát milionů,“ oznámil během pondělní návštěvy Vysočiny ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle ministra jde o nezbytný krok, protože věznice jsou přeplněné. V rapotickém areálu plánuje ministerstvo přestavbu některých bývalých vojenských budov do konce letošního roku. Stát nyní zatím využívá pouhou třetinu z celého areálu.

Víc vězňů, víc práce

Nyní je v Rapoticích pět stovek vězňů a chystá se rozšíření. Podle ministra by tam mohlo vyrůst i zázemí pro podnikání. Rekonstrukce stávajících budov je podle ministra levnější než stavba nové věznice. Ve Světlé nad Sázavou je v plánu rekonstrukce podkrovních prostor za čtrnáct milionů korun do konce letošního června. Navýšení kapacity věznic s sebou podle ministra přinese i nová pracovní místa. „Všude ve světě se počítá na dva vězně jeden zaměstnanec,“ řekl Pospíšil.

Ministr také při pondělní návštěvě přislíbil předsedovi Okresního soudu v Jihlavě jmenování jednoho nového soudce.

Jihlavský okresní soud je v posledních měsících zavalen návrhy na exekuce v civilním řízení. Před třemi lety jich soud řešil tři a půl tisíce za rok. Loni to už bylo devět a půl tisíce. Předseda soudu Vladimír Sova kvůli tomu musel omezit řešení trestních kauz a kolegům s exekucemi vypomoci.

Ministr Pospíšil označil jihlavský soud v tomto směru za jeden z nejúspěšnějších v celém jihomoravském soudním kraji. To je ale vykoupeno i prací soudců o víkendech. Naopak brněnský soud patří ve vyřizování civilních kauz k nejhorším v zemi. Podle náměstka ministra spravedlnosti Filipa Melzera je to tím, že před sebou soud hrne velké množství starých nedořešených případů. Tím se prodlužuje i doba vyřízení nových případů. Okolní krajské soudy v Českých Budějovicích či Hradci Králové, pod něž spadají okresní soudy v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě, takové problémy nemají.

Ministr včera řekl, že zřízení čtrnácti plnohodnotných krajských soudů není za současné vlády reálné. „Investovat čtyři a půl miliardy na zřízení čtrnácti krajských soudů nám nepřijde efektivní a raději bychom peníze využili například na administrativní personál či moderní elektronické vybavení,“ konstatoval Pospíšil. „S odborníky se navíc shodujeme, že čtrnáct krajských soudů nutně neznamená kvalitnější rozhodování,“ dodal. Lidé z ministerstva nyní pracují na analýze, která by měla vést ke sjednocení soudních obvodů, aby kraj spadal pod území jednoho krajského soudu a nebyl rozdělen do tří.

Dalším problémem je nevyužitá existence pobočky brněnského krajského soudu v Jihlavě. Ta před časem přestala řešit závažnější násilné případy a vyřizuje pouze odvolání ze tří okresních soudů v Třebíči, Žďáru nad Sázavou a Jihlavy.

Podle informací Deníku se nechystá jít nikdo z brněnských soudců pracovat do Jihlavy. Podle Filipa Mezera to není vyloučeno, protože jim to nikdo nemůže nařídit. Jiří Pospíšil podotkl, že tato záležitost je v kompetenci předsedy krajského soudu. Vzhledem k zatíženosti soudu v Brně je podle ministra problém soudce do Jihlavy získat. Mohlo by to vyřešit až jmenování soudce přímo pro pobočku krajského soudu v Jihlavě.

Autor: Roman Martínek

3.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Třebíč vyšla z divokého závěru naprázdno

Benátky nad Jizerou – Smolnou porážku si připsali hokejisté Třebíče. Ve 14. kole WSM ligy padli po divokém a gólově bohatém závěru zápasu v Benátkách.

VIDEO: Charita otevřela azyl pro ženy a rodiče v nouzi

Třebíč - Prezident Diecézní charity Brno otec Josef Zouhar přijel v pondělí dopoledne požehnat novému azylovému zařízení v Třebíči. Zastoupil brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, který nemohl přijet kvůli náhlému onemocnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení