VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští strážníci nechali na sále už přes dvacet litrů krve

Třebíč – Přibližně každý třetí strážník Městské policie v Třebíči patří mezi dárce krve. Několik z nich za to posbíralo už řadu medailí. Je to jediná odměna, kterou za svou pomoc získají. Přesto si nestěžují a krev chtějí darovat dál.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Městští strážníci z Třebíče zleva Milan Veškrna, Milan Krul a Vlastislav Rousek chodí darovat krev už od svých vojenských let. Všichni tři mají zlatou medaili Prof. Jana Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů.Foto: Deník / Černý Kamil

„Skoro každý může pomoct a skoro nic ho to nestojí, tak proč by to neudělal? Je jedno, komu konkrétně pomáhám, mě stačí vědět, že pomáhám někomu v nouzi, často v ohrožení života,“ řekl třebíčský strážník Vlastislav Rousek.

Také podle jeho kolegy Milana Krula má dárcovství krve smysl. „To je to, co mě na tom těší. Nic víc k tomu nepotřebuji, abych v darování pokračoval,“ zmínil.

Společně s Milanem Veškrnou patří tito tři k nejvytrvalejším dárcům mezi třebíčskými strážníky. Všichni už darovali více než čtyřicetkrát, Milan Krul již dokonce šestapadesátkrát. Každý z nich tak během života dobrovolně přišel o nejméně dvacet litrů krve. Od Českého červeného kříže za to obdrželi zlatou medaili Prof. Mudr. Jana Jánského.

Každý ze tří městských policistů začal darovat krev už v mládí při plnění svých vojenských povinnost. Dodnes vzpomínají, jak byli hromadně autobusem nebo dokonce na korbě nákladní tatry sváženi a takříkajíc dobrovolně povinně si nechali pustit žilou.

„Po návratu domů jsem chvíli nebyl, měl jsem jiné starosti, stavěl jsem dům a tak dále. Ale vrátil jsem se k tomu. K darování mě znovu přivedli kolegové v mém prvním zaměstnání, kteří už tehdy chodili pravidelně,“ řekl Milan Veškrna. „Právě kolektiv dělá v tomto hodně. Pokud máte vedle sebe někoho, kdo chodí darovat, máte k tomu mnohem jednodušší cestu. A naopak stačí jeden člověk, aby strhl ostatní,“ zamýšlel se.

Na odběry necelého půl litru krve chodí z velké části lidé střední generace. Patří do ní i tři strážníci Městské policie v Třebíči. „Nebýt nás starších, tak nevím nevím, jestli by dárců bylo dost. Mladé k tomu nikdo moc nevede,“ poznamenal Milan Krul.

Nové dárce se daří získávat i díky vztahům v rodině. Například Vlastislav Rousek už jednoho syna k darování přesvědčil a přivedl. „A na toho mladšího se chystám. Bylo by pěkné, kdybychom chodili společně ve stejný den,“ dodal.

Všichni tři strážníci snášejí darování krve dobře. Nebývá jim nevolno. Jen se musejí, jako všichni ostatní, v den odběru šetřit a tělo bez téměř půl litru krve příliš nenamáhat. Milan Krul kromě krve chodí darovat i plazmu.

„Je to náročnější odběr, který trvá asi půl hodiny. Odebírá se při něm krev, ze které se odstředí plazma a zbytek krve se pak vrací do těla,“ popsal. „Špatně mi nikdy nebylo, i když roky přibývají. Kdyby bylo člověku zle, tak darovat nemůže a ani by ho k tomu nikdo nenutil. Když je ale člověk zdravý, darovat by měl,“ podotkl Milan Krul.

Autor: Kamil Černý

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Netradiční sportovní den a festivaly. Další víkend na Třebíčsku

Třebíčsko - Koněšínský Vendelín, nebo Chlístovský hejk? Či raději vycházka s dětmi a slavnost v zahradě? Nadcházející víkend na Třebíčsku nabízí pestrý výběr pro každého. Přesvědčte se.

Extrémní sucho. Je to katastrofa, shodují se zemědělci

Třebíčsko – Po loňské suché sezóně doufali, že letos se nebude opakovat stejný scénář. Půda je ale letos vyschlá ještě mnohem víc a zemědělci si zoufají.

VIDEO: Vědci ze Studence mají novou budovu chovů za 38 milionu korun

Studenec – Novou budovu chovů pro drobné savce, obojživelníky a ptáky otevřeli ve čtvrtek na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. V ní budou moci zkoumat zvířata v rámci různých experimentů.

Noční bouře na Třebíčsku lámala stromy

Třebíčsko – Bouře v noci ze čtvrtka na pátek zaměstnala hasiče po celé Vysočině. Od osmé hodiny večerní do sedmé hodiny ranní zasahovali u více než 160 událostí v souvislosti s bouřkou. Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padaly na komunikace a bránily tak provozu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies