VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město obchvat potřebuje, shodli se v Třebíči odborníci

Třebíč - Na Regionální dopravní konferenci v Třebíči byla velká část programu věnována letitému boji za vybudování obchvatu města. V Třebíči se v této chvíli připravuje nový územní plán, který vejde příští rok v platnost. Jeho součástí by měla být i nová trasa jihovýchodní části obchvatu.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Hlavním tématem Regionální dopravní konference v Třebíči byla silnice I/23.Foto: Deník/ František Vondrák

„Měli jsme za úkol najít řešení, které by uvolnilo území v průmyslové oblasti," informoval Jaroslav Maliňák ze společnosti Linio Plan. Právě uvolnění stavební uzávěry v části průmyslové čtvrti bylo hlavním důvodem přípravy nové trasy. „Část jihovýchodního obchvatu jde skrze průmyslovou zónu a tím blokuje další rozvoj. Je tam stopadesátimetrový koridor, na kterém je stavební uzávěra. To brání rozvoji firmám, které se chtějí rozšiřovat," vysvětlil místostarosta Pavel Pacal.

Podle jeho slov muselo vedení města v poslední době bojovat s názory, že zkapacitnění průtahu městem oddálí možnost vybudování obchvatu. „Jak ukázal příklad Havlíčkova Brodu, je to názor neopodstatněný," řekl místostarosta.

Jeho slova nepřímo potvrdil také Ondřej Kyp z firmy CityPlan, která se studiemi o třebíčském obchvatu zabývá již od roku 2000. „I přestože se udělaly úpravy na vodorovném značení na průtahu městem, je stav dlouhodobě neudržitelný a je nutné ho řešit," je přesvědčený Ondřej Kyp.

Ten na konferenci představil studie, které se v minulosti zabývaly efektivností případné stavby obchvatu. „Pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jsme v roce 2006 zpracovávali studii posouzení efektivnosti. Tam se ukázalo, že pokud bude obchvat vybudován v celé délce, to znamená východní i západní část, je to ekonomicky výhodné. Dnes to může být jinak, ale tehdy nám to tak vyšlo," popsal Kyp.

Podle místostarosty Pavla Pacala je ze strany ŘSD směrem ku Třebíči neustále argumentováno, že tranzitní doprava přes město neodpovídá potřebám výstavby obchvatu. „Nicméně tyto hodnoty jsou diskutabilní. Jsou počítány v rámci trasy Brno České Budějovice. Třebíč ale musíme brát v užším kontextu. Je tady například tranzit Dukovany Jihlava, i mezi elektrárnami navzájem," sdělil Pacal.

Mírou tranzitní dopravy a případnou efektivností snížení v případě postavení obchvatu se zabývala v roce 2007 studie společnosti CityPlan. „V roce 2007 jsme zjistili, že tranzit přes město po silnici I/23 od Jindřichova Hradce na Brno je 24 procent u osobní dopravy a u nákladní dokonce 36 procent," vypočítal Ondřej Kyp.

Podle tehdejší prognózy mělo v roce 2015 jezdit přes Masarykovo náměstí 28 tisíc vozidel denně. „Při vzniku obchvatu by došlo k odlehčení 67 procent vozidel nad 3,5 tuny a intenzita dopravy na Masarykově náměstí by klesla na 15 tisíc vozidel denně," doplnil odborník. Podle jeho slov je obchvat Třebíče stavba, kterou město nutně potřebuje. „To, že by obchvat jako celek Třebíči pomohl, jsme prověřili několikrát. Krásně se to projevilo v minulých dnech, kdy byla zavřená jednosměrně Hrotovická ulice a podjezd pod tratí," dodal Kyp.

Autor: František Vondrák

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Vysočina /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení