VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Menší města přichází s novou nabídkou parcel

Třebíčsko -  O výstavbu rodinných domů usilují menší města na Třebíčsku. Nová výstavba se chystá v Jemnici i v Hrotovicích, volné parcely jsou stále v Náměšti.

17.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

V Třebíči a Budějovicích musejí zájemci o stavební místo doslova číhat na ojedinělé nabídky realitních kanceláří či soukromých firem.

V Hrotovicích odsouhlasili v tomto týdnu zastupitelé prodej dalších stavebních pozemků ve městě. „Pro zájemce máme připraveno pět parcel na ulici Akademika Práta, tři parcely U Obory a zhruba osm míst v lokalitě na Šajbách," shrnul místostarosta Hrotovic Antonín Mlynář.

Také v Jemnici, která patří k mikroregionům s největší nezaměstnaností, stavebních míst přibude.

14 parcel v Jemnici

„V současnosti připravujeme v lokalitě Na Předlískách dalších čtrnáct stavebních parcel, dokončujeme územní řízení. Zastupitelé už schválili záměr prodeje těchto parcel. Předpokládáme, že v prvním čtvrtletí by mohlo dojít na sepisování kupních smluv. Už se nám ozvalo devět zájemců," líčil situaci v Jemnici vedoucí odboru výstavby a životního prostředí jemnické radnice Vladimír Čajka.

Poznamenal, že město má v územním plánu a územní studii další tři desítky pozemků ve vlastnictví města, které jsou zamýšleny pro další výstavbu. „Až bude lokalita Na Předlískách obsazena, pak by mohla být další stavební místa v jejím sousedství v lokalitě Pod Vodojemem," uvedl Čajka.

Zatímco předchozí parcely Na Předlískách se prodávaly poměrně levně, metr čtvereční stál 350 korun, nové parcely už vyjdou zájemce dráž za metr čtvereční dají 600 korun.

V Náměšti jsou parcely k mání

Poptávku po stavebních místech v Náměšti nad Oslavou považuje za nasycenou starosta Vladimír Měrka. „Poptávku zatím uspokojujeme. V lokalitě Pod Křišťálovem, kde se prodalo na osmadvacet parcel, je ještě zhruba desítka míst volná. Volné jsou také dvě stavební parcely v lokalitě Habří," vysvětlil Měrka.

V lokalitě Pod Křišťálovem je většina volných pozemků pro řadové domy, zbývají tu ale i větší pozemky od 500 do 800 m2 na rodinné domy. Do budoucna město zvažuje možnost výstavby v lokalitě Nad Tratí, kde zatím stále probíhají jednání o výkupu pozemků. Zato v největších dvou městech regionu v Třebíči a Moravských Budějovicích je po parcelách hlad. K mání nejsou.

Přestože obě města disponují vykoupenými pozemky, na kterých by se v budoucnu stavět mohlo, potíž tkví v tom, že nejsou zasíťovány. Radnice místo budování nákladných inženýrských sítí upřednostňují jiné investice.

Chybí peníze na zasíťování

„V současnosti naše město nemá prostředky na zasíťování, takže příští rok se stavět nebude. Prioritou je, abychom teď měli prostředky na finanční spoluúčast k dotacím na opravu LDN a na školy," načrtnul situaci v Moravských Budějovicích tamní starosta Vlastimil Bařinka. Nedávno tam město prodalo poslední volnou stavební parcelu v lokalitě Mexiko, další volné parcely nemá.

Pokud by město v budoucnu finanční prostředky na zasíťování pozemků mělo, pak by mohlo v lokalitě Zahrádky vyrůst kolem padesátky domů.

Podobná situace je v Třebíči. „Město Třebíč má vyčleněny pozemky pro výstavbu mezi Poliklinikou na Vltavínské ulici a Intersparem a podél tamních zahrad. K výstavbě budou určeny i pozemky Na Kopcích směrem k Rafaelově ulici a také za vila domy na východní straně. Pozemky má město i na Nehradově nalevo od silnice vedoucí z kopce. Problém je, že pozemky nejsou zasíťované," zmínil vedoucí odboru správy majetku a investic města z třebíčské radnice Pavel Kraus.

Podle jeho slov připravuje v současnosti radnice dokumentaci pro územní rozhodnutí pro lokalitu Na Kopcích, kde je v plánu výstavba řadových domů.

Starosta Třebíče Pavel Heřman nevidí potřebu stavebních pozemků jako zásadní problém města. „Pokud by tu stál zástup zájemců, pak bychom to řešili, ale v současnosti velký tlak stavebníků necítíme," řekl Deníku. Podle něj je zásadní otázka i v tom, zda by se nákladné zasíťování pozemků městu vyplatilo, zda by bylo schopno všechny pozemky poté i prodat.

V současné době nabízí v Třebíči společnost TTS poslední pětici nově vystavěných řadových domů v lokalitě Na Kopcích, společnost SOK pro změnu nabízí na svých webových stránkách posledních sedm rodinných domů ve fázi hrubé stavby v lokalitě Nehradov.

Volné parcely v Třebíči na sólo rodinné domy se v nabídce místních realitních kanceláří objevují velice zřídka. Situaci okomentoval majitel realitní kanceláře TR reality Petr Mikeš: „V Třebíči se vhodné místo pro výstavbu rodinného domu objeví tak jednou dvakrát do roka. Většinou ale jde o pozemek se starším domem ke zbourání nebo dům s velikou zahradou. Poptávka po stavebních parcelách je tu velká. Je hodně lidí, kteří k nám přichází s tím, že by chtěli stavět dům podle svých představ. Ale tady v Třebíči je to špatné."

Stejného mínění je i David Chaloupka z realitní kanceláře RE/MAX, který Deníku řekl: „Poptávka po stavebních mistech v Třebíči je obrovská. Jenže stavební místa tu nejsou. Uspět lze jedine v okolních obcích."

Ani v Jaroměřicích na výstavbu nových rodinných domů zatím nedojde. Město nemá ucelené pozemky, které by mohly do budoucna sloužit jako stavební parcely.

Autor: Eva Bártíková

17.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení