Všech šest zúčastněných mateřských center funguje buď samostatně, nebo jsou součástí neziskových organizací. Pro všechny je však nejpalčivější otázka peněz. Ty získávají z grantů, nadací a od ministerstva práce a sociálních věcí.

„Jsem moc ráda, že se mateřská centra profesionalizují a mohou zaměstnat maminky na částečný úvazek. Je velice příjemné slyšet, že skoro všechny máte dobrou zkušenost s městy, která vám vycházejí vstříc. V Praze je situace naprosto jiná,“ neskrývala nadšení víceprezidentka Sítě mateřských center Klára Rulíková.

Spolupráce s projektem Zdravé město může centru přinést peníze

Třebíčské centrum úzce a dlouhodobě spolupracuje v projektu Zdravé město. O příležitostech finanční podpory z fondů EU hovořila Jindra Stříbrská. „Je zde možnost podat společný projekt více center. Tím se samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost získání peněz“, vysvětlovala koordinátorka projektu Zdravé město Stříbrská.

„Jsme rády, že dnes je situace jiná. Můžeme se scházet, vzdělávat a nemusíme jen sedět doma, jak to bylo dřív,“ vysvětlila jedna z maminek na včerejším setkání mateřských center Vysočiny v Třebíči.

Rozhovor s maminkou Janou Flekalovou O založení mateřského centra si můžete přečíst zde.