VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme toho dost, volají města, v nichž se ruší finanční úřady

Vysočina - Finanční správa se rozhodla ke konci letošního roku zrušit celkem 23 územních pracovišť finančních úřadů v celé České republice. Na Vysočině se to dotkne tří měst, která se proti tomuto kroku důrazně ohradila. Podle vyjádření starostů Telče, Pacova a Náměště nad Oslavou pokračuje rozvrat služeb poskytovaných občanům.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Zleva starosta Telče Roman Fabeš, uprostřed Lukáš Vlček z Pacova a vpravo Vladimír Měrka, starosta Náměště nad Oslavou.Foto: Deník/Jana Kodysová

Finanční správa se ohrazuje tím, že veřejnosti se zrušení prakticky nedotkne, protože v době zvýšeného náporu podávání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů bude tato služba dostupná v těchto městech i nadále na kontaktních místech. „Naším cílem je pracovat ekonomicky, efektivně, modernizovat se a elektronizovat se," uvedla Linda Paterová z odboru komunikace Generálního finančního ředitelství. Na příkladu Telče uvedla, že zde v současné době pracuje osm zaměstnanců, není zde žádný vedoucí, tudíž nelze dobře koordinovat práci tak, aby byla efektivní. Zrušením několika úřadů chce finanční správa ušetřit peníze. „V Telči se ročně přijme 368 dokumentů, což je malý zlomek toho, co se přijme na ostatních pracovištích," dodala Paterová s tím, že jedním z podstatných důvodů pro rušení jsou i výrazné finanční úspory.

Starostové dotčených měst ale s argumentací centrálního úřadu nesouhlasí. První muž Telče Roman Fabeš společně se starostou Pacova Lukášem Vlčkem a starostou Náměště nad Oslavou Vladimírem Měrkou vydali prohlášení k současnému stavu veřejné správy s názvem Máme toho dost. Přidal se k nim také senátor za jihlavský obvod Miloš Vystrčil. „V poslední době se toho u nás ruší dost. Finanční úřad není jediný, už jsme řešili zavření katastrálního úřadu, nyní je tu stejný postup jako přes kopírák u finančního úřadu. V Telči jde dohromady o 20 pracovních míst," vypočítal telčský starosta Roman Fabeš.

Hoši z Prahy zase na něco přišli

Jeho kolega z Náměště nad Oslavou si nebral servítky a v kritice si neodpustil i ostřejší kritiku. „Hoši z Prahy zase na něco přišli. Jde to proti druhé etapě reformy veřejné správy a je to devastace chápání obcí třetího stupně. Místo toho, aby se správa přibližovala občanovi, tak se mu nyní vzdaluje," poznamenal starosta Náměště Měrka. Třetí ze starostů, pacovský Lukáš Vlček, doplnil celý problém ještě o sociálně ekonomický rozměr. Podle něj finanční správa neřeší dopady rušení úřadů právě na život ve městě.

„Český venkov se postupně vylidňuje, lidé odchází do větších měst a do příměstských oblastí, kde ovšem není dostatečně rozvinutá potřebná infrastruktura. Například nedostatek míst v mateřských školkách," uvedl příklad Vlček s tím, že právě rušení důležitých úřadů v menších městech k vylidňování venkova přispívá. „Odchází mladá generace, nejsou zde totiž adekvátní služby a my potom složitě vymýšlíme programy, jak ten venkov subvencovat, dotovat ho a dále rozvíjet," zamyslel se nad socioekonomickým aspektem Lukáš Vlček.

Vlček neopomněl také zmínit, že za nevytíženost úřadu mohou už kroky z minulosti, kdy byly některé úkony na územních pracovištích finančních úřadů (FÚ) osekány. „Nelze se divit, že klesá počet aktivit, když si tu lidé nemohou vyřídit vše, co by potřebovali. I když se může zdát, že je úkonů málo, tak v tom ale není započítaná každodenní komunikace s občany formou telefonátů, emailů a formou osobního setkání," doplnil další poznatky Vlček.

Podle ředitele finančního úřadu pro Kraj Vysočina Václava Nováka jsou malé finanční úřady přežitkem. „V malých úřadech přestávají být specialisté, lidí je málo a tak každý dělá všechno," přidal další argument pro zrušení úřadů Novák. Ten také neopomněl poznamenat další úskalí, a to sice, že na malém městě provádí kontroly podnikatelů lidé, kteří se večer sejdou v hospodě na pivu. A to je také špatně podle něj. Starostové ale tento argument odmítli s tím, že vykonávání funkce starosty je záležitostí osobní statečnosti a také oni musí své sousedy kontrolovat, i když jim to nedělá radost.

Tohle nikdo nemůže myslet vážně

Senátor Miloš Vystrčil se pro změnu snažil vyvrátit argument Paterové, která hovořila o tom, že na malých městech nejsou vedoucí a pracovníky nelze účinně koordinovat. „Nechtějte mi říci, že není státní úřad schopný řídit lidi v Telči, když ředitel sedí v Jihlavě. V době internetu a telekonferencí toto přeci nikdo nemůže myslet vážně," reagoval Vystrčil.

Starostové proto vydali prohlášení, které chtějí adresovat českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ve kterém žádají, aby plnil sliby a aby před uskutečněním jakékoliv změny ve veřejné správě samosprávám zajistil možnost normální, slušné a spravedlivé výměny názorů a objektivního posouzení argumentů. Situace se nelíbí napříč všemi kraji, dotčení starostové na Vysočině se proto přidali také k aktivitě města Orlová v Moravskoslezském kraji. Otevřený dopis, který podepsalo jedenáct starostů, putoval v minulých dnech k rukám ministra financí Andreje Babiše.

Autor: Jana Kodysová

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení