VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louka u Dobronína možná ukrývá masový hrob

Dobronín - Co se dělo v Dobroníně krátce po skončení druhé světové války? Kam zmizeli němečtí obyvatelé Dobronína a okolí? Po některých se slehla zem, a to možná doslova. Krátce po osvobození Dobronína zřejmě došlo k násilným událostem v obci, dnes čtvrti Dobronína, známé jako Střelecká.

24.7.2009
SDÍLEJ:

Cesta z Dobronína do Nových Dvorů vede kolem louky, na které se údajně nachází masový hrob.Foto: DENÍK/Michal Kolařík

Události popisují notářsky ověřené výpovědi odsunutých obyvatel německé národnosti. Deníku exkluzivně poskytl své svědectví bývalý obyvatel a rodák z Nových Dvorů, pětasedmdesátiletý Johann N.


„Můj strýc Franz byl někdy mezi 10. až 12. květnem 1945 zastaven policistou na cestě u obce Dobronín. Byl odveden do domku ve zmíněné lokalitě. Jeho žena Katharina mu tam nosila jídlo,“ uvedl. Dodnes Johann N. přesně neví, jaký byl další osud strýce.


„Asi po týdnu jsem si všiml cestou do Nových Dvorů čerstvě navršené zeminy na prostoru asi čtyř metrů čtverečních,“ dodal.


Označil místo


Na žádost redaktorů Deníku označil Johann N. místo, o kterém se domnívá, že je hromadným hrobem Němců žijících v okolí.


Události popisuje také německá spisovatelka Herma Kennel ve své knize s názvem Bergersdorf. Ta se ve svých knihách věnuje soužití Němců s Čechy.
„V této budově, přísně střežené pracovníky sklárny, bylo zavřeno asi tucet německých mužů. Byli tam vyzvednuti a spolu s jinými Němci, co byli drženi na protějším statku Merunka, pod ranami hnáni k jednomu poli před lesem ve směru na Nové Dvory,“ popisuje v knize Herma Kennel.


Na místě se modlili


„Tam si museli při silném dešti vykopat své hroby. Opilí povykující muži pak bili své oběti krumpáči a rozsekávali rýči. Kdo po těchto mukách ještě žil, byl zastřelen,“ popisuje hrůzné činy na německých obyvatelích už svobodného tehdejšího Československa Kennel.


Stejnou informaci autorka uvádí i v knize s názvem Kamenná ve válečných letech 1939-1945.


Pamětníci z okolí potvrdili, že do zmíněné lokality v 90. letech jezdil autobus s německými turisty. Ti se podle svědectví poskytnutých Deníku na místě údajného hrobu modlili. V roce 2002 na louku cestou z Dobronína na Nové Dvory podle místních umístili pohřební věnec, ten přes noc ale někdo zničil.
Také starosta Dobronína Jiří Vlach o pověsti ví.


„Vím, co se o lokalitě říká. Jeden z místních obyvatel zde i po převratu kopal, ale nikdy zde žádné ostatky nenašel. Na místo umísťoval i svíčky a křížky ,“ řekl starosta Dobronína Jiří Vlach (KSČM). Podle něj by se minulost neměla znovu otevírat.


„Je to už několik desítek let zpět a podle mě by se měla udělat tlustá čára za minulostí a hledět spíše do budoucna,“ je přesvědčený Vlach.
V případě, že by vyšetřování potvrdilo tvrzení pamětníků, nebránil by se uctění památky obětí revolučních gard.


Písemné záznamy o událostech druhé poloviny května roku 1945 na Polensku se redaktorům Deníku nepodařilo nalézt. O případu zatím neinformovala ani média, Deník o této události informuje jako první.


Kroniky mlčí


Že se mezi lidmi traduje legenda o této události, ale dobře ví i jihlavský historik Zdeněk Jaroš.
„O této události vím, mezi lidmi se o ní povídá, ale oficiálně o ní prameny nikde nemluví, proto se k ní nemohu blíže vyjádřit, nicméně se tato varianta nedá vyloučit,“ řekl Jaroš.


O odsunu Němců z osvobozeného Československa ale již prameny hovoří.
„Odsun Němců z Jihlavska začal chaoticky, později dostal jakýsi řád,“ zmínil historik Jaroš.


Při odsunu prošlo podle Jaroše internačními tábory jenom na Jihlavsku až třicet tisíc Němců. Nejblíže Dobronínu byl přitom internační tábor ve Štokách.
Redaktoři Deníku učinili podání na Státním zastupitelství v Jihlavě.


„Věc jsme podstoupili k šetření Krajskému státnímu zastupitelství v Brně,“ uvedl ve čtvrtek k dalšímu postupu okresní státní zástupce Arif Salichov.

MICHAL KOLAŘÍK
MIROSLAV MAREŠ

Autor: Michal Kolařík

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení